BMW wyposaża motocykle w system SOS

Podobnie jak samochody, teraz także motocykle BMW będą potrafiły same wezwać pomoc w razie wypadku.

System Intelligent Emergency Call, który będzie można zamówić na początku przyszłego roku, działa podobnie jak rozwiązania znane z samochodów. W razie wypadku, wysyła on automatycznie informację do centrum pomocy BMW, wraz z danymi dotyczącymi lokalizacji zdarzenia. Na miejsce zostanie wysłana pomoc, a pracownicy call center spróbują nawiązać kontakt z poszkodowanym.

Jeśli system wykryje natomiast, że nastąpiło zderzenie, ale nie było ono poważne, czeka z wysłaniem prośby o pomoc przez 25 sekund. Jeśli faktycznie nie stało się nic poważnego, motocyklista ma możliwość anulowania kontaktu z centrum BMW.

Reklama

Trzeci scenariusz, to sytuacja, w której motocyklista ręcznie łączy się z centrum pomocy - wtedy kontaktuje się z nim operator, aby ustalić jaki rodzaj wsparcia jest potrzebny. Funkcja taka jest bardzo przydatna, jeśli na przykład byliśmy świadkami jakiegoś wypadku.

Moduł Intelligent Emergency Call wyposażony jest w moduł pozwalający łączyć się z dowolną siecią komórkową (za jej pośrednictwem wysyłany jest sygnał z prośbą o pomoc), GPS, a także głośnik i mikrofon, pozwalające kontaktować się z operatorami centrum pomocy BMW. Przycisk SOS umieszczono pod klapką (aby uniknąć przypadkowego naciśnięcia) po prawej stronie kierownicy. Tam też znajduje się głośnik i mikrofon. To, czy nastąpił wypadek, jest determinowane między innymi dzięki akcelerometrowi i czujnikowi przechyłu. System rozpoznaje sytuacje, kiedy motocykl na przykład przewróci się na postoju, albo podskoczy na nierównościach, co pozwala wyeliminować ryzyko fałszywego alarmu.

Intelligent Emergency Call najpierw dostępny będzie w Niemczech, ale powinien dość szybko pojawić się na pozostałych europejskich rynkach.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama