Subaru BRZ

Wtorek, 5 września 2023 (10:54) Aktualizacja Piątek, 12 stycznia 2024 (16:05)
Subaru BRZ to sportowe coupe produkowane przez japońską markę Subaru we współpracy z Toyotą od 2012 r. Obecnie na rynku dostępna jest druga generacja tego modelu. Jego nazwa jest skrótem od wyrażeń „Boxer engine”, „Rear wheel drive” oraz „Zenith” i odnosi się do pasji Subaru w kreowaniu aut sportowych.
Subaru BRZ - najważniejsze informacje
Do tej pory powstały dwie generacje Subaru BRZ. /materiały prasowe

Subaru BRZ - najważniejsze informacje

  • Marka:

  • Rozpoczęcie produkcji:

    2012

Subaru BRZ. Historia modelu

Subaru BRZ zostało zaprezentowane na salonie motoryzacyjnym w Tokio w 2011 r. Japoński producent postawił na klasyczną sportową sylwetkę z dwudrzwiowym nadwoziem coupe, tylny napęd i dwulitrowy silnik typu boxer o mocy 200 KM. Auto mogło się rozpędzić od zera do „setki” w nieco ponad 7 sekund, a jego prędkość maksymalna wyniosła 226 km/h. Dzięki temu zainteresowało sobą miłośników mocnych wrażeń.

W 2013 r. Subaru BRZ wraz z bliźniaczą Toyotą GT86 zdobyło drugie miejsce w plebiscycie na Europejski Samochód Roku. W 2017 r. przeszło natomiast face lifting. W 2020 r. zaprezentowano drugą generację tego modelu, która otrzymała nowe jednostki napędowe i unowocześniony wygląd, ale zachowała charakter pierwowzoru. Jest ona dostępna w sprzedaży od 2021 r., także na rynku polskim. Ceny nowych Subaru BRZ zaczynają się od 42 900 euro.

Subaru BRZ – generacje

Pierwsza generacja Subaru BRZ (2012-2021) była zaprojektowana we współpracy z Toyotą. Konstruktorzy z Subaru byli w tym przypadku odpowiedzialni za technikę – napęd, zawieszenie itp. Projektantom z Toyoty powierzono natomiast stronę stylistyczną. Dzięki temu powstało mocne, rasowe sportowe coupe z nisko osadzoną sylwetką, dość ciasnym wnętrzem i silnikiem zapewniającym dynamikę jazdy. Modelem bliźniaczym do Subaru BRZ była Toyota GT86.

Druga generacja Subaru BRZ (2021-ob) nie zatraciła cech poprzednika, ale zyskała nowocześniejszy wygląd. Pod maską ponownie umieszczono silnik typu bokser z 2,4 l pojemności i 230 KM mocy. Jednocześnie konstruktorom udało się zachować niską masę pojazdu (ok. 1280 kg), dzięki czemu jego nowa odsłona miała dawać jeszcze więcej frajdy. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h wyniosło 6,3 s. Zmodernizowano także wnętrze, które zostało wyposażone m.in. w nowoczesny system multimedialny. Subaru BRZ drugiej generacji trafiło do polskich salonów w połowie 2023 r.

Subaru BRZ – dane techniczne

Pierwsza generacja Subaru BRZ miała napęd na tylną oś oraz silnik benzynowy typu bokser o pojemności 2 l i mocy 200 KM. Była dostępna w wersji ze skrzynią manualną (6b) lub automatyczną (6b).

Druga generacja Subaru BRZ otrzymała ponownie napęd na tylną oś i 4-cylindrowy silnik typu bokser o pojemności 2,4 l i mocy 230 KM. Nabywcom ponownie zaproponowano przekładnię manualną (6b) lub automatyczną (6b).

Subaru BRZ – opinie kierowców

Subaru BRZ to typowe sportowe auto dla miłośników szybkiej, dynamicznej jazdy. Jest cenione za drapieżnego „pazura”, rasowy wygląd oraz responsywny układ kierowniczy. Kierowcy zwracają uwagę także na jego precyzyjne wykonanie i brak większych problemów technicznych. Daje mnóstwo radości z jazdy, jednak sprawdzi się przede wszystkim w trasie i do rekreacyjnego lub sportowego użytkowania. Stosunkowo ciasna i głośna kabina oraz sportowa skrzynia biegów i „ciężko chodzące” sprzęgło nie uprzyjemniają jednak jazdy w korkach. Dlatego Subaru BRZ nie jest samochodem do codziennej jazdy po mieście.

Subaru BRZ - Wiadomości