Land Rover Defender

Land Rover Defender to samochód terenowy, produkowany od kilkudziesięciu lat. Obecnie ma już status auta kultowego. Pierwsze samochody oferowane jako Land Rover Defender były zaliczane do klasy średniej, natomiast nowsze to auta klasy wyższej.
Land Rover Defender - najważniejsze informacje
Land Rover Defender jest już dzisiaj modelem kultowym, cieszącym się uznaniem kierowców. /materiały prasowe

Land Rover Defender - najważniejsze informacje

Land Rover Defender to samochód terenowy, produkowany od kilkudziesięciu lat. Obecnie ma już status auta kultowego. Pierwsze samochody oferowane jako Land Rover Defender były zaliczane do klasy średniej, natomiast nowsze to auta klasy wyższej.

Historia Land Rovera Defender

Historia kultowego modelu Land Rovera sięga lat 40. XX wieku. W kwietniu 1948, na targach motoryzacyjnych w Amsterdamie, zaprezentowano Land Rover Series, czyli model pojazdu terenowego, inspirowany legendarnym Jeepem Willysem. Jak miało się później okazać, auto z 1948 było protoplastą modelu Defender. 

Za początek istnienia modelu Land Rover Defender uznaje się rok 1983, choć przez pierwsze lata auto było znane pod zupełnie inną nazwą – Ninety. 

Modele o szerszych rozstawach osi określano jako OneTen i OneTwentySeven. Korzystano wtedy też z nazw numerycznych, czyli 90, 110 i 127. 

W 1990 roku postanowiono zmienić nazewnictwo. Właśnie tak powstały modele Land Rover Defender 90, 110 i 130. W praktyce jednak nie różniły się niczym od egzemplarzy sprzedawanych pod poprzednimi nazwami.

Land Rover Defender – generacje

Od 1983 do 2016 roku produkowano pierwszą generację modelu Defender. Co ciekawe, pod względem stylistycznym samochód nie ulegał przez ten czas niemal żadnym zmianom. Modyfikowano jedynie wnętrze, oferując coraz to nowsze warianty wyposażenia. 

W 2016 roku zakończono produkcję Land Rovera Defendera pierwszej generacji. 

W roku 2019 w produkcji pojawiły się Defendery drugiej generacji. Zdecydowano się na całkowitą zmianę wyposażenia i estetyki.

Land Rover Defender – dane techniczne

Przez kilkadziesiąt lat wyposażenie pojazdu wielokrotnie ulegało zmianie. We wszystkich wariantach samochodu stosowano silniki benzynowe, najczęściej R4, później również V8. Model pierwszej generacji był dostępny głównie z manualnymi skrzyniami biegów, choć pojawiła się też wersja 4-biegowa ze skrzynią automatyczną. 

Land Rover Defender pierwszej generacji był dostępny jako SUV, SUV Cabrio oraz pickup. Natomiast druga generacja to pojazdy z 8-biegową skrzynią automatyczną i nadwoziem jedynie w wersji SUV.

Land Rover Defender – opinie kierowców

Defender jest już dzisiaj modelem kultowym, cieszącym się uznaniem użytkowników i ekspertów. 

Zarówno SUV jak i pickup, są popularne praktycznie na całym świecie. 

Co ciekawe, Defender drugiej generacji, jak na razie nie odniósł aż tak spektakularnego sukcesu, jak pierwowzór. Należy jednak odnotować, że auto zbiera bardzo przychylne opinie.

Land Rover Defender - Wiadomości

Land Rover Defender - Zdjęcia