Citroen DS4

Czwartek, 9 lutego 2023 (09:33) Aktualizacja Wtorek, 5 września 2023 (14:12)
W portfolio marki Citroën w 2011 roku pojawił się model DS4 – kompaktowy miejski hatchback przeznaczony dla wielbicieli nietuzinkowej motoryzacji. Samochód ten, będący bezpośrednim następcą znacznie niżej sytuowanego Citroëna C4, stał się dynamiczną i interesującą odpowiedzią na oczekiwania ówczesnych klientów. Nie bez powodu uzyskał nagrodę najpiękniejszego auta roku 2011.
Citroen DS4 - najważniejsze informacje
Citroen DS4. /Vauxford / CC BY-SA 4.0 /Wikimedia

Citroen DS4 - najważniejsze informacje

 • Marka:

 • Rozpoczęcie produkcji:

  2010

 • Zakończenie produkcji:

  2015

Citroën DS4 – historia

Citroën DS4 został zaprezentowany po raz pierwszy szerokiej publiczności na wystawie samochodowej w Paryżu w 2010 roku. Trafiają na nią pojazdy koncepcyjne oraz produkcyjne każdej klasy, głównie producentów z Francji. 

Jednym z nich był Citroën DS4 – nowy 5-drzwiowy hatchback segmentu C, który miał zastąpić nieco starzejącą się trzydrzwiową wersję coupé modelu C4. Zresztą nie bez powodu sam producent określa Citroëna DS4 jako 4-drzwiowe coupé, głównie ze względu na dynamiczną linię boczną oraz nietypowo rozwiązane klamki w drzwiach tylnych. 

Dzięki umieszczeniu ich w obszarze tylnych okien producent osiągnął w zasadzie bezkompromisową stylistykę 2-drzwiowego auta, lecz zachowując praktyczność auta 4-drzwiowego.

Mimo zupełnie odrębnej stylistyki od swojego protoplasty Citroën DS4 zachował sporo detali nawiązujących do znanej wówczas doskonale „C-czwórki”. Warto wśród nich wymienić reflektory oraz deskę rozdzielczą, w zasadzie niezmienioną w stosunku do poprzednika, jak i kilka elementów stricte technicznych.

Ciekawostką na miarę aut miejskich warto uznać bogate jak na ówczesne standardy wyposażenie. Większość firm konkurencyjnych ograniczała je do niezbędnego minimum, podczas gdy Citroën w modelu DS4 udowodnił, że można do tego tematu podejść od zupełnie innej strony.

Citroën DS4 – generacje

Pierwsza generacja Citroën DS4 (2010-2015) – producent zaprezentował ją na paryskiej wystawie samochodowej w 2010 roku jako odpowiedź na poczynania przedstawicieli klasy C – Lancii Delty czy Volvo C30. Firma, projektując nadwozie, nie uznawała kompromisów. Jest awangardowe i odpowiednie raczej dla osób, które chcą na ulicy zwracać na siebie uwagę. Prestiż widać było jednak nie tylko po stylistyce, a po wyposażeniu, które znacznie przewyższało rynkowy standard. Warto wśród istotnych opcji wymienić klimatyzację, tempomat, centralny zamek z bezprzewodowym pilotem, elektrycznie opuszczane szyby oraz lusterka zewnętrzne (z funkcją podgrzewania), jak i fotele z masażem. 

To jednak tylko krótki wycinek wszystkich możliwości – było ich znacznie więcej niż u konkurencji w tej klasie. Pojazd był produkowany we francuskim Poissy.

W 2015 roku Citroën DS4 przeszedł rebranding i produkowany jest przez  firmę DS Automobiles. Przemodelowano w zasadzie każdy element nawiązujący w jakikolwiek sposób do koncernu Citroën, w tym cały grill, światła czy logotyp. Wraz z wprowadzeniem DS4 do osobnej marki, firma (już wtedy DS) zaprezentowała model DS4 Crossback.

Citroën DS4 – dane techniczne

 • Pierwsza generacja Citroën DS4 (2011-2015) – pojemność silników: 1,6-2,0 l; moc silników: 90-200 KM; napęd na przednie koła; skrzynie biegów: manualne 5b i 6b, automatyczne 6b.

Citroën DS4 – ciekawostki

Citroën DS4 miał kilka nietypowych rozwiązań, przez które wsławił się na rynku ze względu na nietuzinkowość. Warto wśród nich wymienić między innymi brak możliwości otwarcia szyb z tyłu – były wstawione na stałe. Choć są rzadko spotykane, jednak mocno wyróżniały Citroëna DS4 na tle innych aut poruszających się wówczas po drogach.

Nie bez wpływu na dużą popularność tego samochodu na rynku miało także bogate wyposażenie, w tym także to, które skutecznie chroni pasażerów i kierowcę przed skutkami różnych wypadków i stłuczek. 

Można było liczyć na praktycznie wszystko istotne w kwestii bezpieczeństwa, w tym na ABS, ESP oraz ASR, jak i dodatkowe poduszki i kurtyny powietrzne. Pokonywanie tras w ciemności ułatwiają halogeny przednie z funkcją doświetlania zakrętów, a komfort zwiększa np. automatyczna klimatyzacja czy wspomaganie kierowcy w ruszaniu pod wzniesienie.

Citroën DS4 – opinie kierowców

Samochód jest dobrze oceniany wśród kierowców. Doceniają wysoką jakość materiałów – w tym także skóry naturalnej, którą można było obszyć całą deskę rozdzielczą – bardzo bogate wyposażenie oraz dynamiczne jednostki napędowe. Wśród wad z kolei warto wymienić cenę, która znacznie przekracza rynkową normę w tym segmencie, a także niewielką ilość miejsca dla pasażerów tylnej kanapy.

Citroen DS4 - Wiadomości

 • DS4 Crossback wyceniony

  DS4 Crossback wyceniony

  Piątek, 5 lutego 2016 (11:45)
  We wrześniu ubiegłego roku na salonie we Frankfurcie Citroen zaprezentował model DS4 w wersji Crossback. Niedługo model trafi do polskich salonów, w związku z czym poznaliśmy jego ceny.
 • DS4 Crossback. Nowość!

  DS4 Crossback. Nowość!

  Poniedziałek, 31 sierpnia 2015 (13:26)
  Gama modelowa DS4 powiększy się wkrótce o kolejne auto. Francuzi zaprezentowali właśnie swój kompaktowy pojazd po kuracji odmładzającej. Przy okazji opublikowano też zdjęcia...
 • Citroen DS4 z nowymi silnikami

  Citroen DS4 z nowymi silnikami

  Czwartek, 5 lutego 2015 (12:53)
  Citroen zdecydował się na modernizację modelu DS4. Tym razem nie chodzi jednak o zmiany w stylizacji, mające przyciągnąć do salonów nowych nabywców.
 • Reklama
 • Citroen DS4 R concept. Bardzo szybki!

  Citroen DS4 R concept. Bardzo szybki!

  Piątek, 24 lutego 2012 (12:45)
  Wprowadzając na rynek nową linię modelową DS przedstawiciele Citroena trafili w przysłowiową dziesiątkę.
 • Oto citroen DS4

  Oto citroen DS4

  Czwartek, 30 września 2010 (12:18)
  W Paryżu Citroen zaprezentował kolejny pojazd oznaczony znaczkiem DS - model DS4.
 • Oto nowy citroen DS4

  Oto nowy citroen DS4

  Poniedziałek, 30 sierpnia 2010 (22:22)
  Fani Citroena mają ostatnio dużo powodów do radości. Po latach wytwarzania wygodnych, acz nierzucających się w oczy pojazdów, Francuzi doszli w końcu do wniosku, że klucza do świetlanej...
 • Reklama