Audi Q7

Wtorek, 6 grudnia 2022 (12:05) Aktualizacja Wtorek, 6 czerwca 2023 (12:02)
Audi Q7 to duży i luksusowy crossover SUV segmentu pierwszego grupy premium. Produkowany od 2005 roku jako pierwszy naprawdę terenowy samochód marki. To największy z modeli Audi klasy wyższej. Audi Q7 jest dostępny w różnych wersjach silnikowych, zawsze z napędem quattro. Jakie są dane techniczne Audi Q7, jaki silnik wybrać?
Audi Q7 - najważniejsze informacje
Audi Q7 to duży SUV oferujący od 5 do 7 miejsc siedzących. /materiały prasowe

Audi Q7 - najważniejsze informacje

  • Marka:

  • Rozpoczęcie produkcji:

    2005

Historia Audi Q7

Audi Q7 to pierwszy terenowy samochód w portfolio tej niemieckiej marki. Pierwsza generacja Q7 w sprzedaży pojawiła się w 2005 r. Drugą zaprezentowano po dekadzie, w 2015 r. 

W Audi Q7 unowocześniono w niej nie tylko stylistykę nadwozia i wnętrza, ale także zastosowane rozwiązania technologiczne. W latach 2007–2008 pojawiły się także wersje Audi Q7 I z silnikami Diesla z turbodoładowaniem, a w 2009 generacja pierwsza przeszła face lifting. Lata 2010–2011 to moment modernizacji technicznej pojazdu.

Pojazd powstał częściowo na bazie elementów z innych modeli i projektów koncernu Volkswagen AG. Jego bazę stanowił samochód koncepcyjny Audi Pikes Peak Quattro prezentowany podczas targów motoryzacyjnych w Detroit w styczniu 2003 r. Płyta podłogowa to Volkswagen AG o symbolu PL71 stosowany także w Volkswagenach Touareg i Porsche Cayenne. 

Główni rynkowi konkurenci tego modelu to m.in. BMW X5 oraz Mercedes GLE.

Audi Q7 - generacje i silniki

Pierwsza generacja Audi Q7, oznaczana jako typ L4, zaprezentowana została światu we wrześniu 2005 r. podczas targów motoryzacyjnych we Frankfurcie. Audi Q7 napędzane były wtedy przez silniki benzynowe o pojemności 3.0, 3.6, 4.2 l oraz wysokoprężne o pojemności 3.0, 4.2 i 6.0 l. Ich moc to między 240 a 500 KM.

Audi Q7 I przeszło face lifting w 2009 r., a w 2010 zmiany techniczne. Wizualnie pojazd wzbogacono o grill Singleframe i zmodyfikowane zderzaki, listwy boczne oraz reflektory LED-owe. W wyposażeniu wnętrza standardem stały się przesuwane wersje kanapy lub siedzeń tylnych. Techniczne zmiany objęły modyfikację jednostek napędowych z 3.6 FSI i 4.2 FSI na 3.0 TFSI oraz wprowadzenie automatycznej skrzyni biegów o 8 biegach, co przełożyło się na mniejsze zużycie paliwa.

Drugą, aktualnie oferowaną przez dealerów generację Audi Q7 zaczęto produkować w 2015 r. Projektanci, odpowiadając na zarzuty klientów o zbyt duże rozmiary pierwszej generacji, zmniejszyli nieco nadwozie. Wykorzystanie lżejszych materiałów nadwozia w Audi Q7, w tym aluminium i wysoko wytrzymałej stali, pozwoliło także na zmniejszenie jego wagi o 325 kg. Do produkcji wykorzystano też inną niż wcześniej płytę podłogową, a więc Volkswagen MLB 2 Platform – taką samą jak w najnowszych wersach modeli A4 i A8. Generacja druga przeszła generalną modernizację nadwozia i wnętrza w 2019 r.

Audi Q7 – dane techniczne

Jakie są dane techniczne Audi Q7? Obie generacje napędzane są różnymi typami silników benzynowych i wysokoprężnych. Dostępne są z automatycznymi skrzyniami biegów o 6 lub 8 przełożeniach. Producent oferuje także wersję hybrydową modelu - Q7 E-tron Quattro Plug-in.

Wszystkie wersje Audi Q7 mają stały napęd quattro, a także pneumatyczne zawieszenie, co przekłada się na doskonałą trakcję.

Audi Q7 – opinie kierowców 

Audi Q7 to duży SUV oferujący od 5 do 7 miejsc siedzących dzięki chowanym w podłodze dodatkowym fotelom. Komfort jazdy nawet w pełnym obłożeniu jest jedną z głównych zalet tego modelu. Plusami są także wysoka jakość wykonania, świetne osiągi, skuteczne zabezpieczenie przed korozją i bogate wyposażenie.

Wśród najczęściej wymienianych wad pojawiają się: wysokie koszty serwisowania oraz duży spadek wartości nowego pojazdu.

Audi Q7 - Wiadomości

Audi Q7 - Zdjęcia

Audi Q7 - Wideo

  • Odświeżone Audi Q7 już w salonach

    Poniedziałek, 15 kwietnia (18:48)
    Do salonów wjeżdża właśnie gruntownie odświeżone Audi Q7. Co nowego pojawiło się w nowej odsłonie sprzedażowego hitu marki z Ingolstadt?