Nie masz kasku, nie zatankujesz. Ruszyła specjalna akcja dla motocyklistów
Właściciel stacji benzynowej na Krecie (Grecja) zapoczątkował ogólnokrajową akcję "Bez kasku, bez paliwa". Od 11 grudnia 2024 roku uczestniczące w niej punkty w całym kraju nie sprzedają paliwa motocyklistom ani ich pasażerom, jeśli nie używają kasków. Dotyczy to wszystkich jednośladów, bez względu na pojemność.
Spis treści:
Zakaz sprzedaży paliwa dla motocyklistów bez kasku to efekt wypadku, który miał miejsce 23 listopada ubiegłego roku. Pewien młody kierowca jadący na motocyklu doznał poważnych obrażeń głowy, gdy doszło po upadku podczas kolizji. W efekcie, po 16 dniach walki o życie na oddziale intensywnej terapii zmarł.
Mieszkańcy miasta Chania na greckiej wyspie Kreta od kilku tygodni opłakują stratę 17-latka. Tragiczne wydarzenie skłoniło właściciela jednej ze stacji benzynowych na wyspie do podjęcia działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa drogowego i zapobiegania kolejnej bezsensownej śmierci na drogach w Grecji.
"Bez kasku, bez paliwa". Nowe zasady dla motocyklistów
W odpowiedzi na tę tragedię, stacja benzynowa w zachodniej części Krety, w regionie Kissamos, ogłosiła specjalną akcję. Od 11 grudnia 2024 roku stacja nie sprzedaje paliwa motocyklistom ani ich pasażerom, jeśli nie będą mieli na sobie kasków. Polityka ta dotyczy wszystkich motocykli, bez względu na pojemność silnika.
Właściciel stacji, Emmanouil Rodousakis za pośrednictwem lokalnych mediów zachęca również inne przedsiębiorstwa do podjęcia podobnych środków prewencyjnych, aby poprawić bezpieczeństwo na drogach. Inicjatywa „Bez kasku, bez paliwa” szybko przerodziła się w ogólnokrajową kampanię realizowaną przez Ministerstwo Zdrowia we współpracy z Stowarzyszeniem Stacji Benzynowych.
Czy kask motocyklowy w Grecji jest obowiązkowy?
W Grecji noszenie kasku jest obowiązkowe dla wszystkich motocyklistów i ich pasażerów. Przepisy w tym zakresie wprowadzono w 1992 roku, w celu poprawy bezpieczeństwa i zmniejszenia liczby ofiar śmiertelnych na drogach. Za nieprzestrzeganie tego przepisu grozi mandat w wysokości 350 euro oraz zatrzymanie prawa jazdy na 60 dni. Ponadto dozwolone są jedynie kaski spełniające normę ECE 22.
Pomimo surowych przepisów, stosowanie kasków przez greckich motocyklistów jest nierówne, a egzekwowanie prawa przez władze pozostawia wiele do życzenia.
Wypadki drogowe w Grecji. Jest ich coraz mniej, ale nadal powyżej średniej UE
Bezpieczeństwo na drogach w Grecji jest nadal palącą kwestią dla lokalnych władz. Według danych Eurostatu, w 2022 roku w Grecji odnotowano 654 ofiary śmiertelne w wypadkach drogowych, co daje 61 zgonów na milion mieszkańców. Liczba ta jest znacznie wyższa od średniej w Unii Europejskiej, wynoszącej 46 zgonów na milion mieszkańców.
Chociaż Grecja poczyniła postępy w redukcji liczby ofiar śmiertelnych na drogach w ostatniej dekadzie (spadek o 45 proc. w latach 2010–2019), statystyki z 2022 roku podkreślają potrzebę dalszego wzmocnienia egzekwowania przepisów i działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach.