Zmiany w punktacji podczas wyścigów F1

Władze Formuły 1 rozważają możliwość wprowadzenia do regulaminu zapisu, w myśl którego autor najszybszego okrążenia podczas wyścigu o Grand Prix otrzyma dodatkowy punkt. Zmiana może obowiązywać już od początku tego sezonu.

Według Agencji Reutera głosowanie w tej sprawie ma się odbyć w poniedziałek, a zgodę na ewentualne wprowadzenie nowego zapisu wyraziła już Rada Sportów Motorowych Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FIA).

"Zatwierdzenie zmiany wydaje się formalnością" - napisał Reuters.

Dodatkowy punkt miałby być przyznawany tylko wówczas, jeśli najszybsze okrążenie "wykręciłby" kierowca, który zakończył wyścig co najmniej na 10. miejscu. Tyle pozycji nagradzanych jest punktami do klasyfikacji generalnej.

Zapis o punkcie za najlepszy czas okrążenia był już stosowany w mistrzostwach świata Formuły 1 w latach 1950-59. W 1958 właśnie ten przepis zdecydował o tym, że tytuł wywalczył Brytyjczyk Mike Hawthorn, a nie jego rodak Stirling Moss.

Najbliższy sezon F1 rozpocznie się 17 marca w Melbourne. W stawce 20 kierowców po ponad ośmioletniej przerwie znów znalazł się Robert Kubica, który zasiądzie w bolidzie teamu Williams.

Reklama
PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama