Sebastian Vettel po 15 latach kończy karierę w Formule 1

Sebastian Vettel po sezonie 2022 zakończy karierę w Formule 1. Czterokrotny mistrz świata ogłosił tę decyzję w Budapeszcie, podczas konferencji przed GP Węgier.

Kierowca Astona Martina po 15 latach ścigania chce spędzić więcej czasu z rodziną.

Sebastian Vettel. 4 tytuły mistrza, 53 wygrane wyścigi

35-letni Niemiec wygrał 53. wyścigi Grand Prix. To trzeci wynik na liście wszech czasów, więcej zwycięstw zanotowali tylko Lewis Hamilton (103) i Michael Schumacher (91).

"Miałem zaszczyt pracować z wieloma fantastycznymi ludźmi w Formule 1 przez ostatnie 15 lat. Decyzja o przejściu na emeryturę była dla mnie trudna i poświęciłem jej dużo czasu. Jako ojciec chcę spędzać więcej czasu z rodziną" - powiedział Vettel.

"Jest jednym z najlepszych kierowców w historii Formuły 1 i możliwość współpracy z nim była dla mnie przywilejem" - skomentował jego kolega z zespołu Lawrence Stroll. 

Reklama

Zmiany w badaniach technicznych samochodów. Będą kary, ale bez podwyżek stawek.


Sukcesy w barwach Red Bulla

35-letni Sebastian Vettel wszystkie swoje tytuły mistrzowskie zdobywał w latach 2010-2013 w barwach Red Bulla (w 2009 roku był wicemistrzem). Do Aston Martina dołączył w zeszłym sezonie po sześciu kolejnych latach spędzonych w Ferrari. W barwach włoskiego zespołu udało mu się dwukrotnie wywalczyć tytuł wicemistrza świata, ustępując Lewisowi Hamiltonowi w latach 2017 i 2018.
Jednak bolidy Astona Martina są dużo słabsze, w 2021 roku Niemiec zajął 12. miejsce, tylko raz stając na podium. Obecnie Vettel w klasyfikacji kierowców jest 14.

Pech Kubicy, szczęściem Vettela

Sebastian Vettel w Formule 1 debiutował w 2007 roku, w GP USA. Zastąpił wówczas Roberta Kubicę, który nie został dopuszczony do startu przez lekarzy po poważnym wypadku, w którym brał w udział podczas GP Kanady. W pierwszym starcie Vettel dojechał do mety na ósmym miejscu, zdobywając punkt i zostając najmłodszym zawodnikiem, który punktował w wyścigu F1. Miał wówczas 20 lat.

***

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Formuła 1 | sebastian vettel
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy