Raikkonen chce wyeliminować "głupotę" w F1

Kierowca teamu Ferrari Fin Kimi Raikkonen uważa, że zaostrzenie w Formule 1 kar nakładanych przez stewardów powinno w znacznym stopniu wyeliminować "głupotę" niektórych zawodników stwarzających poważne zagrożenie bezpieczeństwa.

Fin chwali Międzynarodową Federację Samochodową (FIA) za systematycznie prowadzone działania, które rozszerzają pakiet uprawnień stewardów. Jak mówi: "nowe opcje kar i system punktowy to jeden z dobrych sposobów na powstrzymanie głupich zachowań na torach wyścigowych, w których często przodują młodzi kierowcy".

"Jeżeli będziesz wystarczająco +mocny+, gdyż otrzymasz takie uprawnienia, jesteś w stanie powstrzymać głupotę. Bez tego rola stewarda będzie się skupiała wyłącznie na obserwacji i nakładaniu kar po fakcie" - przyznał Raikkonen.

Reklama

Fin proponuje, aby paleta kar została znacznie rozszerzona, a w skrajnych przypadkach stewardzi mają mieć nawet możliwość wykluczenia kierowcy z wyścigu.

Obecnie są oni przez niektórych zawodników stale krytykowani za zbyt dolegliwe kary za przewinienia, które - zdaniem kierowców - nie powodowały żadnego poważnego zagrożenia.

Jednym z tych, którym nie podoba się propozycja Fina jest Holender Max Verstappen.

"Trudno jest obiektywnie ocenić każde wykroczenie na torze. Już nie raz zdarzało się, że podczas jednego wyścigu kogoś ukarano np. 10 sekundami, a w kolejnym za takie same przewinienie innego kierowcy kary nie było. Nie mogą wśród nas być lepsi i gorsi" - uważa kierowca Red Bulla.

W klasyfikacji mistrzostw świata na dwie rundy przed zakończeniem tegorocznej rywalizacji Raikkonen plasuje się na trzeciej pozycji, natomiast Verstappen jest piąty.

Po tym sezonie Fin przejdzie z Ferrari do Saubera. Jak podkreśla, jest z tego zadowolony, gdyż przez następne dwa lata będzie mógł spędzać więcej czasu z rodziną. Raikkonen mieszka w Szwajcarii w posiadłości "Villa Butterfly" w Baar pod Zurychem, którą kupił w 2009 roku za 24 miliony dolarów. Dom ma powierzchnię tysiąca metrów kwadratowych, dwa baseny, a w garażu może parkować 10 samochodów.

Siedziba Saubera, z którym podpisał dwuletni kontrakt, zlokalizowana jest również w Szwajcarii, w Hinwil. O ewentualnej zmianie teamu przez Verstappena na razie nic nie wiadomo.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy