F1. Grand Prix Chin. Pole position dla Bottasa, Kubica najwolniejszy

​Valtteri Bottas z zespołu Mercedesa wywalczył pole position przed niedzielnym wyścigiem Formuły 1 o Grand Prix Chin na torze w Szanghaju, trzecią rundą mistrzostw świata. Fin po raz siódmy w karierze wystartuje z pierwszego pola. Robert Kubica z Williamsa wystartuje z osiemnastego.

Obok Bottasa, który był najszybszy we wszystkich częściach kwalifikacji, z pierwszej linii wystartuje jego partner z zespołu Brytyjczyk Lewis Hamilton. Obaj otwierają klasyfikację MŚ kierowców - Fin po dwóch wyścigach wyprzedza obrońcę tytułu o jeden punkt.

Z drugiej linii pojadą kierowcy Ferrari - Niemiec Sebastian Vettel i zawodnik z Monako Charles Leclerc.

Kubica był najwolniejszy w pierwszej części kwalifikacji i został sklasyfikowany na 18. miejscu, bowiem na starcie zabrakło Włocha Antonio Giovinazziego z Alfy Romeo i Tajlandczyka Alexandra Albona z Toro Rosso, który rozbił bolid podczas trzeciego treningu.

Partner Kubicy z zespołu - Brytyjczyk George Russell - na ostatnim okrążeniu Q1 był minimalnie szybszy od Polaka i uzyskał 17. rezultat.

Piątym kierowcą, który nie wywalczył awansu do drugiej fazy kwalifikacji był Kanadyjczyk Lance Stroll, w poprzednim sezonie zawodnik teamu Williams, obecnie Racing Point (były Force India).

W Q2 odpadli m.in. Fin Kimi Raikkonen z Alfy Romeo oraz Hiszpan Carlos Sainz Jr. z McLarena.

Niedzielny wyścig GP w Chinach będzie tysięcznym w historii Formuły 1. Rozpocznie się o godz. 8.10 czasu polskiego.