Alfa Romeo wycofuje się z Formuły 1. Co dalej z Orlenem i Kubicą?

Alfa Romeo po zakończeniu sezonu 2023 wycofa się z Formuły 1. To oznacza m.in. zakończenie współpracy ze szwajcarską firmą Sauber Motorsport. Włoski zespół podał tę informację wkrótce po tym, gdy Audi ogłosiło swoje wejście do Formuły 1 w 2026 roku.

"Alfa Romeo Racing Orlen ogłasza, że partnerstwo ze szwajcarskim Sauber Motorsport zakończy się pod koniec 2023 roku" - brzmi komunikat Alfa Romeo. De facto oznacza to wycofania się włoskiej marki z rywalizacji.

Krótki powrót Alfy Romeo do Formuły 1

Team współpracuje ze szwajcarską firmą Sauber Motorsport od listopada 2017 roku. Od 2019 roku kooperację rozszerzono i włoska marka przejęła pełne prawa do nazwy zespołu oraz nadwozi budowanych w Szwajcarskim Hinwil. W lipcu 2022 decyzją dyrektora generalnego Alfy Romeo Jeana-Philippe’a Imparato przedłużono kontrakt do 2023 roku. Teraz należąca do koncernu Stellantis marka poinformowała, że po tym czasie współpraca nie będzie już kontynuowana.

Reklama

"Ponieważ w 2022 roku nastąpił przełom gospodarczy i przemysłowy, dokonamy oceny spośród wielu dostępnych możliwości i zdecydujemy, która z nich najlepiej wesprze długoterminową strategię i pozycję naszej marki" - powiedział dyrektor generalny Alfy Romeo.

Sauber zakończy współpracę z Alfą Romeo, rozpocznie z Audi?

Ogłoszona decyzja może mieć związek z potwierdzeniem wejścia Audi do Formuły 1. Niemiecka marka w piątek oficjalnie zakomunikowała, że chce produkować własną jednostkę napędową od 2026 roku, jednocześnie chce zostać partnerem któregoś z zespołów w niedalekiej przyszłości. Nieoficjalnie mówi się, że najpoważniejszym kandydatem do współpracy jest Sauber. Oficjalna decyzja ma zostać ogłoszona jeszcze w tym roku.

We włoskim zespole kierowcami są obecnie dwukrotny wicemistrz świata Fin Valtteri Bottas oraz Chińczyk Guanyu Zhou. Robert Kubica jest kierowcą testowym.
Jest duże prawdopodobieństwo, że w sezonach 2024 i 2025 Sauber będzie brał udział w rywalizacji pod własną marką, a od 2026 zespół podejmie współpracę z Audi i wówczas zmieni nazwę.
***

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Formuła 1 | Alfa Romeo | Sauber
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy