Badanie techniczne samochodu. Ile kosztuje w 2024 roku?

Coroczne badanie techniczne samochodów jest obowiązkowe dla wszystkich pojazdów. Ile kosztuje przegląd auta w 2024 roku?

Koszt badania technicznego auta nie uległ zmianie od 20 lat. Istnieje jednak propozycja podniesienia stawek do około 246 zł dla standardowego samochodu osobowego. Propozycja ta jest motywowana wzrostem kosztów utrzymania stacji kontroli pojazdów oraz inflacją. Ostateczna decyzja o zmianie cen należy do Ministerstwa Infrastruktury.

Badanie techniczne auta jest obowiązkowe i musi być przeprowadzone regularnie. Samochody osobowe o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t muszą jeszcze przechodzić co rok. Taki interwał nie dotyczy nowych samochodów, którym na obowiązkowe badanie trzeba przyjechać najpierw po maksymalnie trzech latach od daty rejestracji, a potem po kolejnych dwóch. Po przekroczeniu pięciu lat do stacji kontroli pojazdów, która przeprowadza badanie techniczne trzeba się już stawiać co rok.

Reklama

Brak przeglądu, a mandat karny

Ile wynosi mandat za brak przeglądu? Jeszcze przed 2022 rokiem, czyli wprowadzeniem nowego, bardziej surowego taryfikatora, kary były śmiesznie niskie - np. 20 zł. Od dwóch lat wysokość mandatów z pewnością znacząco obciąży portfel - mandat za brak przeglądu może wynieść od 1500 do nawet 5000 zł. Wszystko zależy od tego, jaki okres minął od daty obowiązkowego przeglądu oraz od stanu auta. W skrajnych przypadkach policjant może zabronić dalszej jazdy (np. z powodu wycieków) i konieczne będzie wezwanie lawety, wtedy koszty jeszcze wzrosną. 

Mimo, że dowodu rejestracyjnego nie trzeba teraz wozić w aucie, funkcjonariusz, który dokona zatrzymania, zaznaczy to w systemie, a informacja o braku ważnego badania technicznego trafi do bazy CEPiK. W takiej sytuacji kierujący otrzyma skierowanie na przegląd, który należy wykonać w ciągu 7 dni. Taki dokument pozwala jedynie na dojazd do stacji kontroli pojazdów, a nie poruszanie się autem. Po pomyślnym przejściu badania trzeba się udać do urzędu w celu odebrania dowodu. Zaświadczenie, które wyda diagnosta umożliwia jazdę, ale tylko przez 30 dni.

Ile kosztuje przegląd auta w 2024 roku?

Jak zaznaczyliśmy na początku, koszt przeglądu technicznego nie zmienił się od 2004 roku. Obecnie za badanie techniczne samochodu osobowego zapłacimy 98 zł. Wyraźnie więcej przyjdzie wyjąć z portfela w przypadku aut z instalacją LPG/CNG - wtedy koszt przeglądu wynosi 162 zł. To nawet więcej niż w przypadku ciężarówek, za które trzeba zapłacić 152 zł. Dużo tańszy jest badanie techniczne motocykla - kosztuje 52 zł. Te ceny są stałe i niezależne od tego czy kierowca zdążył z przeglądem czy też się spóźnił. Wyższa opłata za badanie techniczne po terminie nie obowiązuje.

Podczas badania technicznego sprawdzane są m.in.:, stan hamulców, oświetlenie, układ kierowniczy, opony, emisja spalin, stan nadwozia i podwozia oraz elementów zawieszenia (np. skuteczność pracy amortyzatorów).

Ważne badanie techniczne jest niezbędne do zarejestrowania auta, wykupienia ubezpieczenia AC oraz poruszania się nim po drogach publicznych. W przypadku kolizji i braku ważnego przeglądu może być problem z wypłatą odszkodowania, chociaż ubezpieczyciel powinien wykazać, że dane zdarzenie było spowodowane usterką samochodu. Brak ważnego badania nie oznacza przecież, że samochód jest niesprawny.

Trzy rodzaje usterek w samochodach

Wykryte przez diagnostów usterki dzielą się na trzy kategorie: drobne, poważne i niebezpieczne. Usterki drobne nie uniemożliwiają zaliczenia badania technicznego, ale właściciel pojazdu otrzymuje pouczenie o konieczności ich naprawy. Usterki poważne uniemożliwiają uzyskanie pozytywnego wyniku badania. W takich przypadkach diagnosta informuje właściciela o konieczności usunięcia usterek przed ponownym badaniem.

Z kolei usterki niebezpieczne stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa na drodze. Diagnosta ma prawo wtedy zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu. Do tego typu usterek zaliczamy np. nieszczelności, głęboką korozję czy skrajnie wysoką emisję spalin.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama