7000 euro dopłaty do samochodów elektrycznych. Czy to przekona mniej majętnych?

Rosną dotacje dla nabywców pojazdów elektrycznych o niższych dochodach we Francji. W wywiadzie dla dziennika biznesowego Les Echos, prezydent Emmanuel Macron poinformował, że dopłaty na zakup samochodu bezemisyjnego wzrosną w przyszłym roku do 7000 euro.

 

Francja wdraża nową strategię mającą zachęcić obywateli do zakupu samochodów elektrycznych. Obejmie ona m.in. większe dotacje dla rodzin o niższych dochodach, jednocześnie zmniejszając kwotę dopłaty dla pozostałych nabywców. Tym samym biedniejsze gospodarstwa domowe będą mogły liczyć na dopłaty w wysokości 7 tys. euro (ok. 33 400 zł), przy uwzględnieniu zakupu pojazdu o wartości poniżej 47 tys. euro (ok. 224 tys. zł).

Ponadto w 2024 roku ma ruszyć także program "leasingu socjalnego", który umożliwi rodzinom o niskich dochodach uzyskanie dostępu do pojazdu elektrycznego za jedyne 100 euro miesięcznie.

Reklama

Zmiany mają w jeszcze większym stopniu zachęcić kierowców do wymiany samochodów spalinowych na elektryki. Francuscy producenci, tacy jak Renault oraz Peugeot, zainwestowali miliony w euro w opracowanie oraz produkcję pojazdów bezemisyjnych - niestety większość z nich jest dużo droższa niż spalinowe odpowiedniki. Pomimo i tak wyraźnej tendencji wzrostowej, ich sprzedaż wciąż jest za mała by mówić o jakimkolwiek sukcesie. Nowe programy rządowe mają wpłynąć na świadomość obywateli i uchronić europejski, a zwłaszcza francuski przemysł motoryzacyjny przed sporymi problemami.

W Polsce działa program "Mój elektryk"

Specjalne dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego lub wodorowego obowiązują także w naszym kraju. Do września tego roku na rodzime drogi wyjechało ponad 3100 samochodów osobowych i dostawczych o napędzie elektrycznym, które zostały wzięte w leasing i dofinansowane w programie "Mój elektryk".

Największym zainteresowaniem cieszyły się samochody osobowe - 2,6 tys. z dotychczas zaakceptowanych wniosków dotyczyło właśnie tego typu pojazdów, a łączna wartość przyznanych dopłat wyniosła 79,5 mln zł. W przypadku pojazdów dostawczych, zaakceptowanych zostało 480 wniosków na kwotę 27 mln zł. Ponadto, klienci firm leasingowych uzyskali dofinansowanie leasingu 70 pojazdów dwu- i trójkołowych.

Zgodnie z Licznikiem Elektromobilności Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych na koniec lipca 2022 r. w Polsce zarejestrowanych było 24 748 samochodów elektrycznych.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: samochody elektryczne | dopłaty do samochodów | Francja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy