Ubezpieczenie szyb samochodowych: jak uniknąć pułapek i znaleźć najlepszą ofertę na ubezpieczenie szyby w aucie?

W kategorii ubezpieczeń komunikacyjnych, kierowanej do posiadaczy pojazdów mechanicznych, znajduje się zarówno obowiązkowe OC pojazdu, jak i fakultatywne autocasco, assistance i szereg innych polis. Możesz ubezpieczyć także szyby samochodowe. Jak to zrobić? Co wziąć pod uwagę przy wyborze takiej polisy?

Ubezpieczenie OC - czy obejmuje ubezpieczenie szyb w samochodzie?

Wypadek czy choćby kolizja z innym pojazdem lub obiektem na drodze, a niekiedy odprysk kamienia podczas jazdy spowodować mogą spowodować uszkodzenie szyby. Nawet niewielki ubytek szybko może stać się poważnym problemem, który narazi Cię na niemałe koszty.

Jeśli powodem uszkodzenia szyb samochodowych jest kolizja lub wypadek spowodowany przez innego kierowcę, który przyznaje się do winy lub jego winę określił funkcjonariusz Policji, możesz uzyskać odszkodowanie za szkodę majątkową z OC sprawcy zdarzenia drogowego. Wszystko dlatego, że OC jest ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, które chroni przed ponoszeniem przez kierującego pojazdem finansowych konsekwencji szkód spowodowanych w ruchu drogowym.

Niestety, ale do uszkodzenia, pęknięcia czy zbicia szyby samochodowej może dojść również w innych okolicznościach, niezawinionych przez kierującego innym pojazdem. Co wtedy? Czy należy się odszkodowanie? To zależy, czy masz odpowiednie ubezpieczenie pojazdu.

Jakie ubezpieczenie pokryje szkodę szybową?

Dla zapewnienia sobie odszkodowania i pokrycia szkody szybowej możesz wykupić autocasco lub stricte ubezpieczenie szyb samochodowych. W zdecydowanej większości przypadków AC będzie obejmować szkody polegające na uszkodzeniu lub utracie szyby. Szkoda może wynikać z wypadku spowodowanego przez kierującego pojazdem, działania nieznanych osób trzecich czy sił natury, np. gradu.

Kalkulator ubezpieczenia OC i AC wskaże, ile może kosztować taki pakiet. Jeśli z różnych powodów nie chcesz kupować autocasco, np. jako ubezpieczenie pierwszego samochodu, z powodu wysokiej składki, możesz zapewnić sobie ochronę w postaci ubezpieczenia szyb, poszerzając zakres OC.

Czym jest oddzielne ubezpieczenie szyb samochodowych?

Na przykład w UNIQA ubezpieczenie szyb jest polisą dodatkową, dobrowolną, którą mogą wykupić klienci posiadający OC w tym samym towarzystwie. Ubezpieczyciel zorganizuje szybką naprawę szyby w renomowanej sieci warsztatów, które specjalizują się w takich usługach. Towarzystwo może zaoferować wygodne dla klienta bezgotówkowe rozliczenie szkody, z zachowaniem minimum formalności.

Naprawa lub wymiana szyby z ubezpieczenia tego rodzaju dokonywane są we współpracujących z ubezpieczycielem w warsztatach partnerskich. Może się zdarzyć, że ustalony zostanie w polisie udział własny, czyli część kosztów naprawy wyrażona w procentach, które musi ponieść właściciel pojazdu przy likwidacji szkody. Towarzystwa najczęściej wprowadzają udział własny w szkodzie dopiero przy drugim i kolejnym zdarzeniu. Warto sprawdzić warunki ubezpieczenia przy zawieraniu takiej polisy, a szczególnie zwrócić uwagę, kiedy ubezpieczyciel jest wyłączony z ponoszenia odpowiedzialności.

Ile kosztuje ubezpieczenie szyb i przed czym chroni?

Koszt ubezpieczenia szyb w pakiecie nie musi nadwyrężać Twojego budżetu. Wysokość składki zależna jest m.in. od sumy ubezpieczenia. We wspominanym towarzystwie UNIQA, w którym możesz kupić ubezpieczenie szyb, pakiet zapewnia organizację i pokrycie kosztów naprawy lub wymiany szyb do kwoty 4000 zł.

Artykuł sponsorowany

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy