Porównanie ofert ubezpieczeń OC – na co poza ceną zwrócić uwagę przy zawarciu polisy OC?
Artykuł sponsorowany
Porównywarka ubezpieczeń samochodu (czasem określana też jako wyszukiwarka OC) zapewnia możliwość porównania ubezpieczeń OC posiadacza pojazdu mechanicznego dostępnych na rynku bez konieczności wychodzenia z domu, jedynie za pomocą przeglądarki internetowej. To bez dwóch zdań ogromna wygoda i oszczędność czasu dla osób objętych ustawowym obowiązkiem wykupienia OC na każdy posiadany i zarejestrowany pojazd mechaniczny. Warto jednak pamiętać, że dostępne w Internecie porównywarki OC nie są narzędziami pozbawionymi wad. O to, na co zwracać uwagę podczas korzystania z porównywarek OC i dlaczego przyjęcie ceny OC jako wyłącznego kryterium wyboru nie w każdym przypadku jest rzeczywiście opłacalne, zapytaliśmy ekspertów Generali, jednego z największych towarzystw ubezpieczeniowych działających w Polsce. Oto, czego się dowiedzieliśmy.
Porównywarka ubezpieczeń OC - najważniejsze informacje
Popularność, jaką cieszą się internetowe porównywarki OC, wynika w dużej mierze z faktu, że dzięki nim można w łatwy sposób przeglądać, analizować oraz porównywać oferty poszczególnych ubezpieczycieli z dowolnego miejsca - wystarczy dostęp do Internetu. To duża oszczędność czasu, a dodatkowym argumentem za korzystaniem z porównywarek jest dostępna w wielu z nich możliwość dokonania zakupu wybranej polisy online, co może znacznie skrócić czas poświęcany na formalności związane z zakupem OC.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że choć zakres ubezpieczenia OC jest taki sam we wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych (określają to obowiązujące w Polsce regulacje ustawowe), to jednak ceny OC mogą być różne u poszczególnych ubezpieczycieli - wpływają na to m.in. różna polityka cenowa, rabaty czy kierowanie oferty do określonej grupy odbiorców. Korzystając z porównywarek OC, nie warto jednak zawsze kierować się wyłącznie ceną ubezpieczenia. Tańsze OC może bowiem oznaczać np. brak możliwości rozszerzenia polisy o ubezpieczenia dodatkowe albo ich wyższe ceny.
Porównywarka OC a kalkulator OC - główne różnice
W potocznych rozmowach właścicieli pojazdów czasami zdarza się usłyszeć zamienne używanie pojęć "kalkulator OC" i "porównywarka OC". Warto jednak wiedzieć, że nie są to pojęcia tożsame - są to dwa różne narzędzia. Wśród podstawowych różnic pomiędzy porównywarką OC a kalkulatorem OC należy wymienić fakt, że kalkulator wylicza składkę OC u jednego ubezpieczyciela, natomiast porównywarka zwykle uwzględnia co najmniej kilku ubezpieczycieli. W niektórych przypadkach jedna porównywarka może zawierać oferty nawet kilkunastu różnych towarzystw ubezpieczeniowych i może je zaprezentować użytkownikowi po wprowadzeniu wymaganych informacji.
Jak działa porównywarka ubezpieczeń samochodowych?
Wszystkie porównywarki OC dostępne na rynku funkcjonują w oparciu o tę samą zasadę, tzn. po podaniu wymaganych informacji prezentują oferty tych ubezpieczycieli, którzy są w danej porównywarce uwzględnieni. Użytkownik uzyskuje dzięki temu porównanie OC w kilku lub nawet kilkunastu towarzystwach ubezpieczeniowych i może wybrać konkretną ofertę.
Pierwszym etapem jest uzupełnienie formularza o wymagane dane, które w zależności od konkretnej porównywarki mogą być bardziej bądź mniej szczegółowe. Eksperci Generali zwracają uwagę na fakt, że obliczając składkę OC porównywarka opiera się w największej mierze właśnie na tym zestawie informacji, dlatego warto podawać je zgodnie ze stanem faktycznym, by uniknąć nieprawidłowego wyliczenia składki.
W kolejnym kroku użytkownik otrzymuje konkretne wyniki w postaci szeregu ofert. Ich liczba zależy bezpośrednio od tego, z którymi ubezpieczycielami dana porównywarka OC współpracuje. Może się okazać, że aby zobaczyć niektóre oferty, będzie trzeba wprowadzić dodatkowe informacje - zależy to od zastosowanych algorytmów obliczeniowych i zakresu informacji wymaganych przez danego ubezpieczyciela.
Po wyborze oferty i ewentualnym uzupełnieniu jej o ubezpieczenia dodatkowe (nie każda porównywarka na to pozwala!) następuje etap finalizacji zakupu OC - tu zazwyczaj wymagane jest od użytkownika potwierdzenie prawidłowości informacji wprowadzonych w porównywarce. Po zakupie OC polisa przesyłana jest zwykle e-mailem na wskazaną skrzynkę poczty elektronicznej.
Wyszukiwarka ubezpieczeń OC - wymagane dane
Ponieważ każda porównywarka OC jest odrębnym narzędziem, zakres danych, które mogą być konieczne do wprowadzenia w porównywarce może być nieco inny - zwłaszcza w przypadku informacji szczegółowych. Niezależnie jednak od tego, aby wyliczyć składkę OC za ubezpieczenie samochodu, porównywarka zawsze będzie wymagać podania następujących informacji:
- dane właściciela/właścicieli pojazdu (imię, nazwisko, nr PESEL, kod pocztowy, data wydania prawa jazdy)
- dane pojazdu (nr rejestracyjny, marka i model, rok produkcji, pojemność i rodzaj silnika, rodzaj nadwozia, data pierwszej rejestracji, przebieg)
- dane polisy (dane poprzedniego ubezpieczyciela i data zawarcia umowy)
Im więcej szczegółowych danych zostanie podanych w porównywarce, tym bardziej dopasowane oferty zostaną zaprezentowane użytkownikowi. Jak jednak podkreślają eksperci Generali, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na politykę prywatności używanej porównywarki OC - jeśli nie jest jasna albo nie do końca wiadomo, w jaki sposób będą przetwarzane i wykorzystywane podawane przez użytkownika informacje, najlepiej zrezygnować z jej wykorzystania.
Porównywarka OC/AC - co ma wpływ na stawki?
Na wysokość składki ubezpieczeniowej ma wpływ wiele czynników, wśród których za najważniejsze uważane są:
- miejsce zamieszkania właściciela pojazdu
- wiek pojazdu
- wiek właściciela/właścicieli
- pojemność silnika
- rodzaj pojazdu
- liczba dotychczasowych szkód
- przebieg ubezpieczenia
Specjaliści Generali zwracają też uwagę na fakt, że od pewnego czasu zakres czynników wpływających na koszt ubezpieczenia OC poszerzył się o nowe: w tym o inflację, liczbę punktów karnych otrzymanych przez kierowcę czy klasyfikację zdarzeń drogowych z udziałem danego kierowcy. Te czynniki także mogą być uwzględniane w kalkulacjach składek OC, jakie prezentuje osobie poszukującej ubezpieczenia porównywarka OC.
Dlaczego wyszukiwarka OC nie powinna być jedynym źródłem ofert?
Pomimo wielu bezdyskusyjnych zalet, porównywarki OC mają również ograniczenia i wady. Jedną z największych jest to, że prezentują oferty tylko tych towarzystw ubezpieczeniowych, które są do danej porównywarki "przypisane" i pomijają innych ubezpieczycieli. W praktyce może to oznaczać pominięcie atrakcyjnych z perspektywy właściciela pojazdu ofert. Ponadto niektóre porównywarki dają użytkownikowi dostęp do ofert dopiero po zarejestrowaniu, inne zaś prezentują wyniki w mało przejrzysty sposób. Zdarza się też, że OC nie da się kupić z poziomu porównywarki. Dlatego zawsze warto skorzystać z kilku różnych porównywarek oraz sprawdzić oddzielnie aktualne oferty tych towarzystw ubezpieczeniowych, które nie zostały uwzględnione w żadnej wyszukiwarce.
Porównywarki ubezpieczeń - która jest najlepsza?
W praktyce nie można w obiektywny sposób wskazać tylko jednej wyszukiwarki OC jako najlepszej właśnie z racji ograniczeń opisanych powyżej. Z tego względu zawsze najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z co najmniej kilku wyszukiwarek/porównywarek OC oraz dodatkowe sprawdzanie ofert u ubezpieczycieli nieujętych w porównywarkach.
Podsumowanie
Nie da się ukryć, że porównanie OC pod kątem wysokości składki w kilkunastu towarzystwach ubezpieczeniowych jednocześnie jest bardzo wygodne i oszczędza ogromną ilość czasu - to największa zaleta porównywarek OC. Korzystając z nich nie można jednak zapominać o tym, że dobra porównywarka OC powinna zapewniać nie tylko wgląd w oferty wielu ubezpieczycieli, ale również gwarantować bezpieczeństwo wprowadzanych danych i możliwość optymalnego dopasowania zakresu ochrony do potrzeb użytkownika poprzez udostępnienie rozszerzenia OC o ubezpieczenia dodatkowe z oferty danego ubezpieczyciela.
Artykuł sponsorowany