Jakie są rodzaje hybryd dostępne na rynku motoryzacyjnym?

Artykuł sponsorowany

Czy wiesz, jakie rodzaje hybryd są aktualnie dostępne na rynku? Czym charakteryzują się poszczególne typy?

Hybryda typu PHEV (Plug-in Electric Vehicle) to obecnie bardzo popularna hybryda plug-in
Hybryda typu PHEV (Plug-in Electric Vehicle) to obecnie bardzo popularna hybryda plug-inmateriały promocyjne

Samochody hybrydowe

Samochody hybrydowe nie bez powodu cieszą się coraz większą popularnością. Tego typu pojazdy najczęściej wyposażone są w silnik spalinowy oraz jeden lub więcej silników elektrycznych. Tworzy to naprawdę niezwykłe połączenie, warto jednak dodać, że tego typu rozwiązanie było już znane pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Przez lata technologia ta była stale rozwijana i udoskonalana, co ma miejsce zresztą do dziś. W efekcie obecnie na rynku do Twojej dyspozycji jest kilka typów aut hybrydowych. Poznaj rodzaje hybryd i dowiedz się, czym charakteryzują się poszczególne rozwiązania.

Hybryda typu HEV

Przez długi czas to właśnie hybrydy typu HEV należały do najpopularniejszych. Skrót "HEV" rozwija się jako "Hybrid Electric Vehicle", czyli po prostu hybrydowy pojazd elektryczny. Do zasilania wykorzystywane jest zatem zarówno paliwo, jak i energia elektryczna magazynowana w akumulatorach. W praktyce przekłada się to oczywiście na niższe spalanie oraz niższą emisję CO2 do atmosfery. Hybrydę typu HEV określa się także mianem tzw. pełnej hybrydy. Dzieje się tak dlatego, że w takim samochodzie dochodzi do odzyskiwania i magazynowania energii w czasie hamowania. Następnie energia ta wykorzystywana jest podczas jazdy - dokładnie na tym polega wspomaganie silnika spalinowego przez silnik elektryczny. W praktyce skutkuje to bezemisyjną jazdą na krótkich odcinkach drogi.

Hybryda typu mHEV

To z kolei tzw. miękka hybryda (Mild Hybrid Electric Vehicle). W tym przypadku silnik spalinowy jest tylko w niewielkim stopniu wspomagany przez silnik elektryczny. W praktyce wpływa to na ograniczenie np. poziomu emisji spalin. Mimo to w hybrydzie mHEV w podobny sposób jak w HEV dochodzi do odzyskiwania i powtórnego wykorzystania energii.

Hybryda typu PHEV

Hybryda typu PHEV (Plug-in Electric Vehicle) to obecnie bardzo popularna hybryda plug-in. To wciąż dość nowe rozwiązanie łączące silnik spalinowy z elektrycznym, w którym możliwe jest nawet doładowanie baterii. W tym celu wystarczy podłączyć auto do Wallboksa lub nawet zwykłego gniazda elektrycznego. Jeśli zdarzyło Ci się zauważyć auto ładowane np. na stacji benzynowej lub w niektórych miastach, z pewnością była to właśnie hybryda typu PHEV. W praktyce jednak właściciele tego typu pojazdów często decydują się na instalację stacji przydomowych, które wykorzystują energię słoneczną oraz fotowoltaikę.

Jakie są zalety samochodów hybrydowych?

Auta hybrydowe to przede wszystkim doskonałe samochody do jazdy w mieście. Dzięki zastosowaniu tego typu technologii możliwe jest spalanie na poziomie np. około 3 litrów benzyny. Jeśli dodać do tego, że silnik elektryczny odzyskuje energię podczas każdego hamowania, a następnie wykorzystuje ją do dalszej jazdy, bez trudu można dojść do wniosku, że to bardzo proekologiczne rozwiązanie. I tu pojawia się kolejny argument przemawiający za hybrydami - nie tylko zaoszczędzisz na paliwie, ale również będziesz aktywnie wspierać dobro środowiska naturalnego. Przyczynisz się do walki ze smogiem, a tym samym realnie wpłyniesz na hamowanie zmian klimatu. Nie można zapomnieć, że dzięki hybrydzie rośnie też zasięg, jaki możesz pokonać na jednym tankowaniu/ładowaniu. W niektórych miastach powstają też specjalne strefy, do których nie mogą wjechać tradycyjne samochody spalinowe. I na koniec - hybrydy emitują mniejszy hałas niż samochody spalinowe.

Artykuł sponsorowany

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas