Jakie naprawy możesz wykonać sam

Każdy pojazd, niezależnie od wieku, czy sposobu użytkowania, wymaga przeprowadzania regularnych napraw oraz kontrolowania stanu technicznego. Wbrew pozorom nie musimy jednak w każdej, nawet najmniejszej sprawie odstawiać naszego samochodu do profesjonalnego warsztatu, ponieważ niektóre czynności eksploatacyjne są na tyle proste, że możemy wykonać je samodzielnie, często nawet bez żadnych specjalistycznych narzędzi. Podpowiadamy jakie naprawy możesz przeprowadzić całkiem sam!

Wymiana elementów eksploatacyjnych - przepalona żarówka to nie problem!

Trudno zaprzeczyć faktom, podczas codziennego użytkowania samochodu jego poszczególne komponenty zwyczajnie się zużywają. Dobrym przykładem mogą być chociażby pióra wycieraczek zostawiające coraz większe smugi na szybie, czy też żarówki, które z biegiem czasu naturalnie ulegają przepaleniu. W obu przypadkach wymianę elementów możemy wykonać samodzielnie, w zasadzie bez użycia żadnych specjalistycznych narzędzi. 

Wymiana piór wycieraczek to prawdziwie banalna sprawa, która nie powinna zająć Ci dłużej niż kilka minut. Wystarczy jedynie zdemontować zużyty element i zamontować w jego miejscu nowy, wyjęty prosto z opakowania. Nieco inaczej sytuacja może kształtować się w przypadku naprawy oświetlenia. W niektórych samochodach zmiana przepalonej żarówki może bowiem wymagać demontażu całego reflektora. W takim przypadku przed rozpoczęciem pracy warto zaopatrzyć się we wszelkie potrzebne narzędzia, na przykład odwiedzając pobliski sklep bhp

Zmiana opon z letnich na zimowe, a nawet kontrola stanu zawieszenia i układu hamulcowego to czynności, które wykonasz samodzielnie!

Wymiana opon z letnich na zimowe, a po kilku miesiącach z powrotem, z zimowych na letnie, to dosyć upierdliwa i czasochłonna czynność. Możemy jednak pozbyć się problemu, jakim jest wielogodzinne oczekiwanie w kolejce do wulkanizatora. W tym celu warto zaopatrzyć się w dwa komplety kół, a więc opon wraz z felgami, podstawowy podnośnik, klucz do kół oraz rękawice monterskie. W ten sposób możemy samodzielnie zmieniać koła w dowolnie wybranym momencie. Przy odrobinie wprawy taka wymiana zajmie niespełna godzinę!

W ramach zmiany kół warto również skrupulatnie skontrolować stan zawieszenia, w szczególności pod kątem sprawności elementów układu kierowniczego, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Podczas pracy możemy również sprawdzić, w jakim stanie zachowały się tarcze i klocki hamulcowe. Jeżeli zaobserwujemy wysoki stopień ich zużycia, należy jak najszybciej pomyśleć nad ich wymianą na fabrycznie nowe!

Wymiana oleju i filtrów - zadbaj o trwałość układu napędowego!

Trwałość i niezawodność naszego samochodu zależy w znacznej mierze od systematycznych wymian oleju w silniku oraz w skrzyni biegów. Warto jednak pamiętać, że tego rodzaju prace możemy swobodnie wykonać we własnym zakresie. Wymiana oleju silnikowego to stosunkowo szybka i łatwa praca, do której potrzebować będziesz jedynie zestawu kluczy, naczynia na olej oraz, co oczywiste, odpowiedniej klasy oleju, który wlejesz do silnika. Przydatne mogą być też profesjonalne rękawice monterskie, które kupisz od ręki, odwiedzając sklep bhp. Z pewnością pozwolą one zabezpieczyć dłonie przed otarciami czy nadmiernym zabrudzeniem.

Warto pamiętać także o filtrach, które również należy wymieniać nie rzadziej niż raz do roku. Oprócz filtra olejowego w pojeździe znajdują się też filtr powietrza oraz filtr kabinowy. W obu przypadkach wymianę możemy wykonać własnymi rękami, w dodatku bez konieczności użycia jakichkolwiek narzędzi.

Dlaczego warto samodzielnie wykonywać naprawy we własnym samochodzie?

Co do zasady, rezygnacja z usług warsztatu niesie za sobą wiele korzyści, o których możesz nie mieć pojęcia. Oczywistą kwestią jest możliwość zaoszczędzenia sporych kwot pieniężnych. W obecnych realiach koszt pracy mechanika jest stosunkowo duży, dlatego samodzielne naprawy z pewnością pozwolą lepiej zadbać o grubość naszego portfela. Warto jednak wspomnieć także o przyjemności i satysfakcji, jakie może wywoływać samodzielne naprawianie pojazdu. W końcu nic nie cieszy bardziej niż małe sukcesy! W tym przypadku owym sukcesem może być wymiana oleju albo zmiana kół z letnich na zimowe! Decydując się na samodzielną naprawę samochodu, możemy również lepiej kontrolować jakość podzespołów, jakie będziemy montować w pojeździe. Zdarza się, że warsztaty chcąc zwiększyć swoje zyski, wybierają tańsze zamienniki cechujące się gorszą jakością. W ramach napraw, które wykonujemy samodzielnie, decyzja o zakupie części należy tylko i wyłącznie do nas!

Jakie naprawy możesz wykonać sam? - podsumowanie

Regularne przeglądy techniczne oraz terminowe wykonywanie napraw to oczywisty sposób na to, by zadbać o trwałość i niezawodność pojazdu. Warto wiedzieć, że wiele czynności eksploatacyjnych, a nawet zaawansowanych napraw możemy wykonać samodzielnie, nawet bez dostępu do podnośnika, czy profesjonalnych narzędzi. Wymiana przepalonej żarówki, czy piór wycieraczek to zaledwie przedsmak naszych możliwości. Przy odrobinie chęci i smykałki do mechaniki możesz bowiem bez większych problemów samodzielnie zająć się wymianą oleju, filtrów, a nawet poważniejszymi naprawami, na przykład w zakresie układu zawieszenia, czy komponentów silnika!

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy