Jak zadbać o auto jesienią i zimą przy użyciu bezpiecznej chemii samochodowej?

Zima to trudny czas dla kierowców nie tylko ze względu na trudne i często zmienne warunki atmosferyczne, ale także pod kątem dbania o swój pojazd. Szczególnie w miejskich warunkach ciężko utrzymać samochód w czystości, kiedy jednego dnia pada śnieg, a drugiego tworzy się plucha od zasolenia dróg. Czy to oznacza, że w zimie nie warto dbać o nienaganny wygląd lakieru i zrezygnować z mycia auta na pół roku? W poniższym artykule krok po kroku doradzimy, jak dbać o auto w jesienno-zimowych warunkach z produktami Cleantle!

Odpowiednia pielęgnacja auta zimą

Kilkumiesięczna przerwa w dbaniu o auto, w czasie najtrudniejszych warunków drogowych, nie jest dobrym pomysłem. Po takim okresie nawarstwiony i zaschnięty brud trudniej usunąć, a do tego dochodzą kwestie degradacji lakieru i innych elementów samochodu od soli, błota i różnych zanieczyszczeń. Oczywiście przesadą także będzie kończenie każdego dnia na myjni lub czyszczenie auta w garażu. 

Jednak są sposoby na to, aby nie musieć szorować auta codziennie. W dodatku może być to proces łatwy i przyjemny dzięki bezpiecznej i biodegradowalnej chemii Cleantle. W zimie, szczególnie w tych najgorszych okresach pluchy, zalecamy mycie auta minimum raz na miesiąc lub częściej, jeśli możemy skorzystać tylko z myjni bezdotykowej.

Reklama

Jak myć, żeby umyć i nie stracić fortuny!

Najważniejszym aspektem jest dobór odpowiednich produktów do naszych możliwości i potrzeb. Jeśli mieszkamy w mieście i korzystamy głównie z myjni bezdotykowych, to musimy wyposażyć się w chemię wspomagającą mycie w takich myjniach. Niestety myjnie bezdotykowe różnią się od siebie jakością, zarówno jeśli chodzi o koszt za impuls, ale także realny czas trwania danego impulsu (czasem jest to 60 sek, ale zdarza się też 30 sek za każdą wrzuconą 1zł). Jeśli mielibyśmy polegać tylko na chemii z myjni bezdotykowej, to albo wydamy na to absurdalnie dużo pieniędzy, albo wyjedziemy nadal brudni, a może się zdarzyć, że to i to. Natomiast stanowczo odradzamy korzystanie ze szczotki, ponieważ może rysować cały lakier naszego auta.

Zmyj pierwszy brud

Na zimę idealnymi produktami wspomagającymi mycie będzie Cleantle TFR PreWash, który pozwoli szybciej i łatwiej odseparować brud (szczególnie ten przyschnięty) z powierzchni lakieru. Dobrze jest wcześniej przygotować sobie roboczy roztwór (należy rozcieńczyć produkt 1:10 w domu z wodą z kranu), następnie na stanowisku myjni opryskać całe auto (w tym szyby i elementy plastikowe zewnętrzne), odczekać parę minut (3-4 minuty ale nie dopuścić do zaschnięcia produktu na powierzchni), a następnie za pomocą programu "spłukiwanie" (lub "spłukiwanie wstępne") zmyć brud wodą pod ciśnieniem. 

W przypadku felg warto pokusić się o produkt Cleantle Tire and Wheel Cleaner, który pozwoli dokładnie wyczyścić felgi oraz opony. Tutaj warto wyposażyć się w dobry pędzelek do felg (warto po spryskaniu felgi ruszyć mechanicznie brud z każdego zakamarka) oraz szczotkę do opon (powierzchnia opon jest mocno porowata dlatego warto je porządnie wyszorować). 

Ręczne mycie samochodu

Na niektórych myjniach bezdotykowych, szczególnie w godzinach wieczornych i nocnych, regulamin dopuszcza mycie auta ręcznie oraz za pomocą swojej chemii. Jeśli mamy taką możliwość warto po myciu wstępnym produktem Cleantle TFR PreWash, użyć szamponu Cleantle Tech Cleaner2. Rozcieńczamy szampon w wiadrze z wodą w stosunku 1:500 i za pomocą delikatniej rękawicy Teddy Bear myjemy całe auto. Po wszystkim spłukujemy całość wodą i osuszamy specjalnym ręcznikiem Cleantle Looper.

Użyj ręcznika do wytarcia auta

Dlaczego nie zostawiamy mokrego auta do samoistnego wyschnięcia? Na pewno nie lubicie jak na czystym lakierze zaczynają pojawiać się szaroniebieskie plamki. To nic innego jak ślady po twardej wodzie, które po parunastu dniach potrafią na stałe wgryźć się w lakier. Wtedy pomoże już tylko polerowanie lakieru, warto więc nie dopuścić do takiej sytuacji.

Mycie auta pod domem

Jeśli mieszkacie poza miastem i Wasza gmina pozwala na mycie auta na posesji, to wykonajcie powyższe kroki w tej samej kolejności, używając do tego myjki ciśnieniowej lub węża ogrodowego (spłukiwanie będzie trwało dłużej, ale też się uda).

Dobra ochrona lakieru

Na koniec, kiedy auto jest już suche i czyste, warto lakier nabłyszczyć, by spowolnić proces brudzenia. To możemy zrobić to na dwa sposoby: za pomocą powłoki ceramicznej - jest to bardzo trwała i wieloletnia ochrona lakieru przed promieniowaniem UV, trudnymi warunkami atmosferycznymi i ptasimi odchodami. Ułatwia ona także dbanie o czystość i wygląd lakieru - nadaje niesamowitego połysku, śliskości oraz odpycha wodę i brud. Powłoki z Cleantle - Admire i Inspire są banalne w aplikacji, nawet dla niedoświadczonej osoby.

Jeśli nie chcemy inwestować w powłokę trwałą, albo nie czujemy się na siłach z przygotowaniem lakieru i jej aplikacją, to polecamy skorzystać z zabezpieczenia, które w warunkach zimowych może utrzymywać się nawet do 3 miesięcy (czyli cały najtrudniejszy okres). Ceramic Booster to produkt, który aplikujemy za pomocą atomizera i docieramy mikrofibrą na czystym lakierze. Efekt wizualny jest piorunujący, a do tego dochodzą cechy

powłoki ceramicznej - czyli odpychanie wody i brudu, co mocno wydłużą proces brudzenia się auta. Sama aplikacja na całe auto trwa parę minut. Produkt warto aplikować także na felgi i zewnętrzne elementy plastikowe. 

Nie zapomnij o oponach!

Na opony warto nałożyć dressing - Tire Dressing od Cleantle, który nie tylko odświeży ich wygląd, ale także zabezpieczy powłoką hydrofobową, która będzie opóźniała ich brudzenie. 

Hydrofobowe szyby

Kolejnym idealnym produktem na jesień i zimę jest Hydro Glass+, który nie tylko czyści szyby, ale także pokrywa je warstwą hydrofobową (tzw. niewidzialną wycieraczką), która przyśpiesza i ułatwia odprowadzanie wody. W przypadku częstych i obfitych deszczy jest to idealny produkt, który pozwoli dłużej utrzymać szyby w czystości, zwiększy tym samym widoczność podczas opadów, a także bezpieczeństwo.

A co z wnętrzem?

Jesienno-zimowa aura nie sprzyja utrzymywaniu czystości w środku auta. Jednak jest parę sposobów, które pozwolą szybko przywrócić czystość w samochodzie, a także dłużej ją utrzymać! 

Jeśli wnętrze auta jest w miarę regularnie sprzątane, odkurzane i czyszczone z większych zabrudzeń, to wystarczy Ci tylko jeden produkt. Potrzebujesz odświeżyć elementy plastikowe z kurzu, progi ze śladów po butach, tapicerkę materiałową albo skórzaną, ekrany LCD i inne elementy we wnętrzu auta? Sięgnij po Interior QD, którym wyczyścisz z małych i średnich zabrudzeń dosłownie wszystko w swoim aucie, nawet szyby (jeśli jednak jesteś fanem dedykowanych płynów do szyb, które szybciej odparowują - polecamy sięgnąć po Glass Cleaner2 lub Hydro Glass+). Interior QD jest szybki i łatwy w użyciu. Spryskaj mikrofibrę produktem, a następnie przetrzyj element do sucha. Produkt nie tylko czyści, ale zabezpiecza, tworząc powłokę antystatyczną, która pozwala utrzymać wnętrze w czystości na dłużej.

Jeśli jednak zmagasz się z większymi zabrudzeniami, bo przez ostatni rok zapomniałeś wyczyścić wnętrze, to sięgnij po następujące produkty:

  • Interior Cleaner+ - czyszczenie plastików z antybakteryjną formułą,
  • Fabriclean+ - pranie ręczne i ekstrakcyjne tapicerki materiałowej,
  • Leather Cleaner2 - czyszczenie tapicerki skórzanej.

Użyj bezpiecznej chemii samochodowej

Cały proces (w pigułce) i dobór produktów mamy już za sobą, ale zapytasz - mamy tyle marek kosmetyków samochodowych, jedne droższe, drugie tańsze - którą wybrać?

Przede wszystkim zwróć uwagę na skład i bezpieczeństwo produktów! Tak, wiem, nie jesteś chemikiem, żeby móc to wszystko rozszyfrować samodzielnie. Jednak produkty bezpieczne (zarówno dla Ciebie jak i Twojego auta) to takie, które nie zawierają takich substancji jak: EDTA, wodorotlenek sodu, wodorotlenek potasu, kwas fluorowodorowy, kwas solny, SLES i SLS. 

Producentem, który gwarantuje, że w jego produktach nie ma powyższych substancji jest polska marka Cleantle. Czy na pewno to dla Ciebie takie ważne? Owszem, przede wszystkim minimalizujesz ryzyko, że uszkodzisz elementy swojego auta podczas czyszczenia (szczególnie te delikatniejsze jak chromy, felgi z polerowanym rantem, tapicerkę skórzaną), nie narażasz także auta na korozję (mogą to powodować produkty z wodorotlenkiem sodu i potasu), a do tego dbasz o swoje zdrowie, nie wdychasz i nie dotykasz substancji, które mogą podrażniać Twoją skórę lub układ oddechowy (SLES, SLS, kwasy fluorowodorowy, solny, wodorotlenek sodu/potasu), a także nie powodują reakcji alergicznych (EDTA, SLES, SLS).

Jeśli masz wybór, wybierz świadomie nowoczesne i bezpieczne produkty! Zadbaj o dłuższe życie swojego auta, nie narażając przy tym własnego zdrowia.

Gdzie kupić dobre kosmetyki samochodowe?

Wspomniane w tym artykule produkty możesz zakupić w sklepie MOTOGO, który specjalizuje się w sprzedaży kosmetyków i akcesoriów do pielęgnacji samochodów. Znajdziesz tam sprawdzone produkty, które pozwolą odpowiednio dbać o powierzchnie lakierowane i szklane, skóry, tapicerki, felgi, dachy cabrio itp. W MOTOGO, oprócz sprawnego zakupu, możesz liczyć również na porady, jak użyć danego produktu i co dobrać do swoich potrzeb.

Zestaw na start w promocji

Dla naszych czytelników mamy specjalny kod rabatowy "CLEANTLE15", z którym realizując zakupy w sklepie MOTOGO możecie skorzystać z 15% zniżki na wszystkie produkty marki Cleantle.

Przygotowaliśmy dla Was również w specjalnej cenie gotowy zestaw do mycia auta na myjni bezdotykowej, który zawiera następujące produkty:

  • Cleantle Traffic Film Remover TFR 500ml - oprysk wstępny
  • Cleantle Tire&Wheel Cleaner 500ml Lemongrass Scent - mycie kół
  • Cleantle Tech Cleaner2 500ml - szampon 
  • Cleantle Teddy Bear Microfiber Wash Mitt - rękawica do mycia ręcznego
  • Pędzelek do uniwersalnego zastosowania
  • Cleantle Interior QD 500ml - pielęgnacja wnętrza
  • Cleantle Daily Cloth 40x40cm - mikrofibra bezszwowa

Cena zestawu w promocji - 125 zł

Cena regularna - 164,93 zł

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy