Jak wykorzystać systemy monitorowania floty samochodowej do poprawy zarządzania zasobami?
Artykuł sponsorowany
W firmach specjalizujących się m.in. w transporcie, logistyce bądź handlu posiadanie floty samochodowej jest właściwie obowiązkowe. Wiąże się to z wieloma wyzwaniami i wydatkami, stąd trzeba szukać źródeł optymalizacji. Aby to osiągnąć, niezbędne jest zarządzanie flotą samochodową.
Optymalizacja floty samochodowej powinna być jedną z kluczowych kwestii dla każdego przedsiębiorstwa posiadającego samochody służbowe. Pojazdy generują ogromne koszty obciążające firmowy budżet, a poprawa wydajności firmy i inwestycja w narzędzia wspierające zarządzanie pomoże je zredukować. Co warto na ten temat wiedzieć i jakie korzyści wiążą się ze wdrożenia specjalistycznego oprogramowania do zarządzania flotą?
Zarządzanie flotą samochodową - wstęp
Zarządzanie flotą samochodową umożliwia kontrolę i obniżenie kosztów związanych z eksploatacją pojazdów, określenie rentowności podejmowanych zleceń, czy zoptymalizowanie pracy kierowców. To odpowiedzialne zadanie wymagające wiedzy i narzędzi, a wśród tych, które powinna posiadać każda firma, wymienić można systemy monitorowania floty samochodowej. Ułatwiają efektywne zarządzanie zasobami, a ich pełne wykorzystanie przekłada się na zyski i wygodę pracy.
Optymalizacja i planowanie tras przejazdów
Jednym z największych wydatków wiążących się z utrzymaniem floty jest zakup paliwa. Zarządzanie flotą samochodową umożliwi planowanie tras przejazdów w taki sposób, by można było wybrać jak najkrótszą drogę, bez dodatkowych przeszkód na przykład w postaci remontów albo korków. Ponadto systemy monitorowania floty samochodowej pozwalają na stałe monitorowanie pojazdów, a tym samym trasę można zmienić nawet wtedy, kiedy kierowca wyruszy, a na drodze pojawią się nieprzewidziane trudności. Patrząc z tej perspektywy, łatwiej przygotować harmonogram i rozdzielić pracę tak, by nie było pustych przejazdów.
Skuteczne zarządzanie kosztami dzięki systemom monitorowania floty samochodowej
Wspomnieliśmy już, że zarządzanie flotą samochodową zwiększa oszczędności kosztów związane z zakupem paliwa. Krótsze trasy oznaczają mniejsze zużycie paliwa. Redukcja kosztów może być jeszcze większa, kiedy w grę wchodzi karta flotowa dla firm. Wtedy przedsiębiorcy mogą liczyć na dodatkowe zniżki i to nie tylko na paliwo, ale też różne znajdujące się na stacji benzynowej produkty. Atutem tego rozwiązania jest także to, że faktury w formie elektronicznej natychmiastowo spływają do firmy, a każdy kierowca ma swoją własną kartę. Monitorowanie zużycia paliwa pozwala oszacować, kiedy będzie potrzebne kolejne tankowanie. To z kolei sprawia, że da się z wyprzedzeniem znaleźć znajdującą się na trasie stację lub uwzględnić wizytę na niej już podczas jazdy.
Optymalizacja czasu pracy kierowców i efektywnego wykorzystania zasobów
Zarządzanie flotą samochodową dotyczy nie tylko pojazdów, ale również kierowców. Możliwe jest nie tylko monitorowanie trasy i planowanie tras, ale też weryfikowanie czasu pracy kierowców. Łatwo da się sprawdzić m.in. to, czy kierowca nie jest przepracowany, co znacząco wpływa na bezpieczeństwo na drodze.
Ponadto do osoby odpowiedzialnej za efektywne zarządzanie zasobami na bieżąco trafiają informacje na temat stanu technicznego pojazdu. Pomiary przez znajdujące się w samochodach czujniki pozwalają na wcześniejsze zaplanowanie wizyty w warsztacie, a tym samym takie rozdzielenie przejazdów między kierowców, by nie było niepotrzebnych przestojów. Wszystko to razem sprawia, że można w pełni wykorzystywać dostępne zasoby, a przy tym sporo zaoszczędzić.
Artykuł sponsorowany