Jak wybrać idealny samochód rodzinny – 5 kluczowych aspektów

Powiedzieć, że ma być wielofunkcyjny, to jak nic nie powiedzieć. Samochód rodzinny to często kolejny jej członek lub dom na kółkach, który pomaga w codziennych obowiązkach oraz ratuje w sytuacjach kryzysowych. Towarzyszy narodzinom i dorastaniu dzieci, wszystkim rodzinnym eskapadom i wspólnym rozrywkom w trasie. Wiezie zakupy, sprzęt sportowy czy muzyczny lub nowe meble do domu. Jaki więc powinien być samochód rodzinny, aby spełnić potrzeby kierowcy i pasażerów w różnym wieku?

Na co zwrócić uwagę, wybierając samochód rodzinny?

Samochód rodzinny to właściwie auto do zadań specjalnych, które bezpiecznie dowiezie na wakacje, do pracy, przedszkola i szkoły, ukołysze malucha do snu, zapewni rozrywkę podczas długich podróży czy da schronienie w trakcie wszystkich eskapad. Często będzie wręcz drugim domem na kółkach, więc musi być wygodne dla kierowcy i pasażerów w każdym wieku, odpowiednio wyposażone i umożliwiać spakowanie wszystkich niezbędnych akcesoriów i sprzętów. Przyda się także podczas rodzinnych zakupów. To wszystko sprawia, że można wyróżnić przynajmniej 5 aspektów, na które trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego modelu:

  • bezpieczeństwo - konstrukcja, struktura nadwozia, udogodnienia dla kierowcy, które poprawiają komfort jazdy, zaawansowane systemy bezpieczeństwa aktywnego i pasywnego;
  • wygoda - samochód rodzinny musi być przestronny, pozwalać na zabranie bagaży i niestandardowego ładunku oraz zapewniać komfort wszystkim pasażerom;
  • ekonomia jazdy - oszczędność to jeden z ważnych aspektów, kiedy wybierasz samochód rodzinny. Wpłynie na niego m.in. rodzaj napędu, średnie spalanie, obecność technologii, które pomagają je ograniczyć;
  • wyposażenie - zależy m.in. o tego w jaki sposób będzie eksploatowany samochód rodzinny, liczby i wieku pasażerów oraz tego, jak Ty i Twoja rodzina lubicie spędzać czas podczas dojazdów czy pokonywania dłuższych tras.

Bezpieczny samochód rodzinny

Trudno się nie zgodzić z twierdzenie, że bezpieczeństwo rodziny jest najważniejsze, dlatego podczas wyboru samochodu ten aspekt weź pod uwagę przede wszystkim. Sprawdź obecność systemów bezpieczeństwa pasywnego i aktywnego. Istotne będą:

Struktura nadwozia samochodu rodzinnego

Znaczenie będzie miała już konstrukcja nadwozia: nowoczesne auta mają specjalnie zaprojektowane strefy zgniotu, które pochłaniają energię zderzenia czy wzmocnioną karoserię (np. w modelu Mazda CX-60 zastosowane zostało sztywne nadwozie Skyactiv-Body o strukturze pierścieniowej, która podczas kolizji lepiej redukuje siłę uderzenia). Warto też wiedzieć, że większe i cięższe pojazdy, np. typu SUV, mogą lepiej chronić pasażerów podczas ewentualnego wypadku.

Inteligentne pasy bezpieczeństwa

Stanowią podstawowy element systemów bezpieczeństwa w autach. Powinny być wyposażone w pirotechniczne napinacze i ograniczniki obciążeń.

Poduszki powietrzne

Sprawdź, czy wybrany model je oferuje oraz w jakim zakresie. W wyposażeniu podstawowym najczęściej znajdują się te przeznaczone dla kierowcy i pasażera, który podróżuje na przednim siedzeniu. Samochody rodzinne mają dodatkowe zabezpieczenia w postaci nie tylko poduszek czołowych, ale też bocznych, kolanowych, centralnych czy kurtynowych.

Podstawowe systemy bezpieczeństwa

Wymienić tutaj należy system ABS, układ wspomagania awaryjnego hamowania (EBA), układy kontrolujące ciśnienie powietrza w oponach.

Oprócz standardowego wsparcia bezpieczeństwa, w samochodach rodzinnych powinny zostać zamontowane zaawansowane systemy bezpieczeństwa, które będą stanowiły wsparcie kierowcy podczas jazdy oraz zwiększą ochronę, jeśli dojdzie do kolizji lub wypadku. Przyda się:

  • tempomat adaptacyjny - ułatwia jazdę po autostradach i jest pomocny na długich trasach. Kierowca ma możliwość ustawienia stałej, nieprzekraczalnej prędkości, dzięki czemu prowadzenie samochodu jest mniej męczące;
  • asystent hamowania, czyli system SCBS - głowice radarowe monitorują przestrzeń przed samochodem i w razie konieczności, samodzielnie zatrzymują auto;
  • zaawansowane oświetlenie, m.in. matrycowe reflektory diodowe (LED) z systemem oświetlenia adaptacyjnego ALH z funkcją doświetlania zakrętów;
  • rozpoznawanie znaków drogowych - jego działanie opiera się na danych GPS i kamerze. Znaki drogowe są wyświetlane na przedniej szybie (w samochodach posiadających Head Up display) lub na ekranie deski rozdzielczej;
  • asystent pasa ruchu - ostrzeżenie o niezamierzonej zmianie pasa;
  • czujnik zmęczenia kierowcy, wychwytujący niebezpieczne zachowania;
  • systemy ochrony pieszych;
  • systemy monitorowania martwego pola
  • wspomaganie parkowania - przydatne zwłaszcza wtedy, kiedy poruszasz się po mieście.

Wybierając samochód rodzinny warto też sprawdzić ocenę w testach zderzeniowych Euro NCAP wykonywanych przez niezależną organizację ds. oceny bezpieczeństwa pojazdów.

Wygodny i przestronny samochód rodzinny

W samochodzie rodzinnym komfort jazdy kierowcy - od którego przede wszystkim zależy bezpieczeństwo - oraz pasażerów w różnym wieku jest niezwykle ważny. Znaczenie będzie miał nie tylko projekt wnętrza i jego przestronność, wygoda foteli i kanap oraz ich układ, ale też drobne udogodnienia dla rodzin.

Jeśli masz małe dzieci, sprawdź, czy w aucie są zaczepy IsoFix do fotelików samochodowych oraz czy po ich zamontowaniu, będziesz mieć do nich łatwy dostęp. Prawdopodobnie minimum kilka razy w tygodniu będziesz wkładał dziecko do fotelika i zapinał w pasy, dlatego upewnij się, że możesz to zrobić szybko i komfortowo. Dobrze też, aby była możliwość ustawienia fotelika tyłem do kierunku jazdy, czyli w najbezpieczniejszej pozycji. Dziecko - najdłużej jak to możliwe - powinno mieć odpowiednio dużo miejsca na nogi, aby w ten sposób mogło podróżować przez kilka pierwszych lat.

Niezależnie od tego, czy dużo podróżujesz ze swoją rodziną, wybierz auto z dużym bagażnikiem. Wozić w nim będziesz przecież nie tylko bagaże na wakacje, ale też duże zakupy, wózek i akcesoria dla malucha (np. turystyczny przewijak, butelki, pieluszki, ubrania na zmianę), sprzęt sportowy czy związany z zajęciami dodatkowymi dzieci oraz Twoimi. Warto sprawdzić, czy istnieje możliwość szybkiego złożenia kanap na wypadek transportu nietypowych przedmiotów, np. mebli do nowego pokoju dziecinnego. Życie z dziećmi zaskakuje i ciągle się zmienia, a odpowiednia ilość przestrzeni jest znacznym ułatwieniem, bo pozwala na pomieszczenie wszystkiego, co niezbędne dla komfortu.

Oszczędny samochód rodzinny

Idealny samochód rodzinny powinien być nie tylko funkcjonalny i bezpieczny, ale też pozwalać na ekonomiczną jazdę. Dlatego warto zastanowić się nad oszczędnymi rodzajami napędu, np. Dieslem, hybrydą czy elektrykiem. Rozwiązanie dopasuj do stylu życia i tego, jak często wyjeżdżasz w dłuższe trasy oraz czy masz możliwość ładowania auta z silnikiem hybrydowym lub elektrycznym.

Przydatne będą też zaawansowane technologie takie jak np. system start-stop, który wyłącza silnik podczas postoju czy tempomat adaptacyjny, który pozwala na bardziej ekonomiczną jazdę w trasie.

Zwróć też uwagę na pojazdy, w których przy projekcie zastosowano technologię rightsizingu i dostosowano wagę do przeznaczenia auta. Lżejsze będzie spalało mniej paliwa.

Odpowiednio wyposażony samochód rodzinny - multimedia i rozrywka

Jak już wspomnieliśmy, samochód rodzinny często jest wręcz drugim domem - zwłaszcza, kiedy dużo podróżujesz z rodziną. Nawet jeśli wykorzystujesz go tylko na dojazdy do pracy i szkoły, jazdę po zakupy i jedynie sporadycznie wyruszasz w dłuższe trasy, przydadzą się udogodnienia, które mogą ugasić rodzinne pożary. Nic tak nie koi znudzonego malucha jak ulubiona piosenka, a starszaka audiobook z aplikacji. Ekrany dotykowe z funkcją Apple CarPlay i Android Auto oraz system nawigacji to dodatki, które ułatwiają podróżowanie i dbają o rozrywkę pasażerów, szczególnie dzieci. W samochodach rodzinnych często montowane są zaawansowane systemy dźwiękowe, takie jak, np. system Bose w Mazdach, które oferują doskonałą jakość dźwięku w całym aucie. Nastolatki pewnie będą zainteresowane możliwością ładowania smartfona lub podłączenia konsoli do gier przez złącza USB-C i Wi-Fi. Rodzice docenią inteligentnie rozmieszczone schowki np. na zapas mokrych i suchych chusteczek oraz pieluch, zapasowe ubranie, zabawki i napoje.

artykuł sponsorowany
materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy