Reklama

"Wysyłamy pracowników do domów"

Fabryka Michelin Polska w Olsztynie wstrzymała produkcję opon do samochodów ciężarowych - poinformowała rzeczniczka prasowa grupy Ewa Konopka.

Przerwa, spowodowana spadkiem popytu, ma trwać miesiąc, czyli do końca kwietnia.

Reklama

Konopka wyjaśniła, że 400 pracowników Zakładu Opon Ciężarowych, należącego do Michelin Polska, nie musi w tym czasie przychodzić do pracy. Zapewniła, że osoby te otrzymają 70-80 proc. wynagrodzenia. "Wysyłamy pracowników do domów z niższą pensją, bo nie chcemy ich zwalniać. Są to cenni fachowcy, na których firmie zależy" - dodała.

Rzeczniczka dodała, że wpływ na decyzję o wstrzymaniu produkcji miał mocny spadek popytu na opony zarówno na rynku wtórnym, jak i do tzw. pierwszego wyposażenia.

W Michelin Polska działają 2 związki zawodowe. Szef związku zawodowego "Chemik" Krzysztof Rogowski powiedział PAP, że jego organizacja uczestniczyła w przygotowaniu porozumienia z kierownictwem firmy, na mocy którego pracownicy przebywają teraz w domach i otrzymują zmniejszone wynagrodzenie. Natomiast przedstawiciel Solidarności odmówił komentarza w tej sprawie.

Konopka zapewniła, że decyzja o wstrzymaniu produkcji opon do aut ciężarowych nie zagraża obecności firmy Michelin w Polsce. Zakład nadal będzie produkował opony do samochodów osobowych, maszyn rolniczych oraz tzw. kordy i formy potrzebne do produkcji opon. "Poziom tej produkcji będzie zależy od sytuacji na rynku i popytu na opony" - zaznaczyła.

Michelin Polska zatrudnia ponad 4 tys. osób i jest jedną z największych fabryk tej grupy na świecie.

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: fabryka | opony | Konopka | Michelin

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje