Reklama

Toyota stworzyła nowy wyświetlacz HUD

Toyota opracowała i opatentowała nowy rodzaj wyświetlacza projekcyjnego, prezentującego informacje kierowcy na przedniej szybie.

Wyświetlacze projekcyjne HUD, stworzone kiedyś z myślą o ułatwieniu pracy pilotów samolotów wojskowych, stają się coraz powszechniejsze w samochodach osobowych, ukazując w odbiciu od wewnętrznej powierzchni przedniej szyby najważniejsze informacje przydatne podczas jazdy. Opracowana przez Toyotę innowacja z dziedziny tzw. rzeczywistości rozszerzonej polega na tym, że wyświetlany obraz prezentowany jest w środku pola widzenia kierowcy, podążając za jego wzrokiem.

Reklama

System analizuje kąt skrętu kierownicy oraz prędkość samochodu, a także poziome oznakowanie jezdni śledzone przez kamerę przednią oraz położenie głowy kierowcy, obserwowane za pomocą kamery w kabinie pojazdu i w oparciu o te dane optymalnie dobiera punkt na szybie, w którym prezentowane są informacje. Wielkość obrazu odpowiada szerokości samochodu, co ułatwia uświadomienie sobie położenia pojazdu na pasie ruchu. W miarę wzrostu prędkości, gdy wzrok kierowcy skupia się na bardziej oddalonych obiektach, obraz staje się mniejszy i wyświetlany jest wyżej.

Opatentowane przez Toyotę rozwiązanie pozwala kierowcy bardziej skupić się na obserwacji otoczenia, co wydatnie zwiększa bezpieczeństwo jazdy. Dużą zaletą tej innowacji jest to, że wykorzystuje ona już istniejące komponenty i nie wymaga opracowywania dodatkowych podzespołów, dzięki czemu może zostać szybko wdrożona do seryjnych pojazdów.

Można się spodziewać, że rozwiązanie zostanie wprowadzone najpierw w modelach Lexusa, a potem trafi do aut popularnych.

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Toyota | head-up display

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje