Toyota inwestuje miliard dolarów w ride-sharing
Toyota inwestuje miliard dolarów w firmę Grab Holdings z Singapuru. To największy operator ride-hailingowy (ride-sharingowy) w Azji Południowo-Wschodniej o wartości ponad 10 miliardów dolarów. Toyota nawiązała współpracę z Grab Holdings w ubiegłym roku, a teraz znacząco zwiększa swoje zaangażowanie w jej działania i wspiera dalszą ekspansję na rynkach regionu.
Wkład Toyoty w rozwój firmy Grab Holdings to największa w historii inwestycja producenta samochodów w firmę dostarczającą usługi dzielenia przejazdów. To element strategii Akio Toyody, by przekształcić Toyotę z tradycyjnego producenta samochodów w firmę dostarczającą klientom na całym świecie nowoczesne usługi mobilności, oparte na nowych technologiach. Aby przyspieszyć podejmowanie decyzji, przedstawiciele Toyoty zostaną oddelegowani do zarządu firmy Grab oraz wzmocnią jej kadrę menadżerską.
"To dobra decyzja - Toyota nie powinna pozostawać w tyle w tych dziedzinach" - skomentował Tatsuo Yoshida, analityk z Sawakami Asset Management Inc. w Tokio. - "Ride-sharing nadchodzi. Dla producentów to bolesna rzeczywistość. Ale może to być także wielka szansa na rozwój, jeśli zostanie dobrze zrozumiana".
Grab jest deweloperem platform mobilnych dla transportu, serwisów kurierskich i dostawców jedzenia, a także serwisów płatności i usług finansowych w 217 miastach w Azji Południowo-Wschodniej. W marcu tego roku Grab wykupił od Uber Technologies jego oddziały w regionie i obecnie dominuje na rynku ride-hailingu.
Od sierpnia 2017 roku Toyota i Grab wspólnie rozwijają serwisy łączenia samochodów w chmurze oraz wykorzystywania danych zbieranych przez system telematyczny Toyota TransLog. System ten służy do zarządzania flotami samochodowymi w firmach, a obecnie został zamontowany w 100 samochodach na wynajem marki Grab w ramach pilotażu. Zbierane za jego pomocą dane są przetwarzane za pośrednictwem Platformy Usług Mobilnych Toyoty (Toyota Mobility Service Platform, MSPF), która służy jako infrastruktura informatyczna dla usług opartych na łączeniu samochodów w sieci. Obie firmy rozpoczęły już współpracę w dziedzinie połączonych pojazdów, m.in. wprowadzając ubezpieczenia oparte na danych zbieranych podczas jazdy, którymi objęte są samochody we flocie Grab w Singapurze za pośrednictwem lokalnych ubezpieczycieli.
Nowa inwestycja pozwoli rozszerzyć tę współpracę, łącząc wszystkie samochody na wynajem we flocie Grab oraz wprowadzając różnego rodzaju usługi mobilne w regionie oparte na Platformie Usług Mobilnych Toyoty i zbieranych na niej danych. Toyota i Grab biorą pod uwagę także współpracę w dziedzinie ubezpieczeń opartych na danych zbieranych podczas jazdy czy usług finansowych dla użytkowników Grab. Toyota i Grab zamierzają wkrótce przejść od programów pilotażowych do pełnego wdrożenia usług, opracowywanych dla klientów w Azji Południowo-Wschodniej.