Tajemnice naklejek w aucie. Tłumaczymy ich znaczenie

Na wielu nowoczesnych autach znajdują się naklejki, których treści wydają się tajemnicze. Tłumaczymy ich znaczenie.

Nowoczesny samochód to produkt niezwykle skomplikowany. Dokładna specyfikacja modelu zajmuje czasem objętość sporej broszurki. Producenci stosują więc skomplikowany system kodowania wszystkich istotnych elementów samochodu: typu silnika i skrzyni biegów, koloru, ładowności i wyposażenia dodatkowego. Tajemnicze cyfrowo-literowe oznaczenia na naklejkach mogą być niezwykle cenne z punktu widzenia potencjalnego nabywcy pojazdu z drugiej ręki. Dzięki ich sprawdzeniu można dowiedzieć się nie tylko, czy w samochodzie nie wymieniono silnika na inny typ, lub nie przemalowano nadwozia po wypadku, ale też czy np. nie jest to tzw. "anglik" po przeróbce układu kierowniczego. W niektórych modelach można też łatwo sprawdzić, czy pojazd ma filtr cząstek stałych (dotyczy tylko diesli).

Reklama

Tam, gdzie nie podaliśmy stron internetowych, na których można znaleźć kompletne informacje o danym aucie, pozostaje telefon do autoryzowanej stacji obsługi.

Gdzie szukać naklejek?

BMW

Na samochodach marki BMW znajduje się zazwyczaj kilka naklejek: np. na skrzyni biegów można znaleźć nalepki, których kolor pomaga dobrać odpowiedni olej. Polecamy stronę www.bmw-klub.pl.

1. KOD TYPU SILNIKA. W BMW zawsze zaczyna się on od litery. "M" lub "N" to silnik standardowy, a "S" - silnik z działu specjalnego. Pierwsza cyfra to rodzaj silnika, np. "6" - V8, "3" - 6 cyl. w rzędzie. Druga - kod techniczny. Kolejne znaki to typ zasilania i pojemność skokowa.

2. KOD KÓŁ I OGUMIENIA. Zaczyna się od "e1" analogicznie jak w Oplu. Poniżej znajduje się numer nadwozia, masa pojazdu, dopuszczalna masa całkowita samochodu oraz masy przyczepy hamowanej i niehamowanej.

3. KOD LAKIERU. Bawarska firma ma najprostszy sposób kodowania: zapisuje jego nazwę pełnym słowem. Tabliczka znamionowa samochodów na rynek amerykański ma zapisany w ten sam sposób typ pojazdu, np. passenger car - samochód osobowy.

CIŚNIENIE I MASY. Na słupkach drzwi naklejono nalepkę zawierającą szczegółowe informacje dotyczące opon i wartości ciśnienia w zależności od obciążenia samochodu.

Mercedes

Mercedes i Volkswagen to dwie największe firmy, które na swoich naklejkach kodują listę wyposażenia standardowego i dodatkowego. W Mercedesie naklejka znajduje się najczęściej po wewnętrznej stronie maski silnika.

1. OZNACZENIE LINII MODELI, RODZAJ SILNIKA. Trzy pierwsze cyfry po słowie "Typ" to rodzaj nadwozia, np. "203" - klasa C W203; kolejne trzy to typ silnika - "746" oznacza C180 Kompressor. Ten kod jest bardzo ważny w przypadku zamawiania części.

2. FELGI I MOCOWANIE. Największy kod pośrodku to oznaczenie dotyczące rozmiaru felg, materiału z jakiego zostały wykonane, kolorystyki, wzoru i sposobu mocowania. Trzy pierwsze cyfry (647) oznaczają rodzaj felgi, pozostałe to kod wzoru. Polecamy: www.mercedes-benz-accessories.com.

3. KODY WYPOSAŻENIA. Poniżej podajemy rozkodowane cyfry dla powyższej naklejki. Pełna lista znajduje się na: mercedes.auto.com.pl/forum/viewtopic.php?t=24404.

287 - tunel na narty
345 - czujnik deszczu
481 - dolne osłony
551 - alarm fabryczny
580 - klimatyzacja
669 - koło zapasowe pełne
673 - wzmocniony akumulator
756 - fabryczne radio
804 - rok modelowy 2004
882 - immobilizer
984 - kod homologacji
Pozostałe - kody kontrolne

4. KOD LAKIERU NADWOZIA. "744" oznacza srebrny. W Mercedesie jest to zawsze liczba trzycyfrowa. Polecamy listę na stronie: www.landiss.com/paintcodes.htm.

Opel

Na tabliczce znamionowej Opli nie da się wprawdzie znaleźć kodów dotyczących wyposażenia dodatkowego, ale jest tam zakodowana inna cenna informacja - o tym, czy diesel ma filtr DPF, czy też nie.

1. NUMER NADWOZIA. To z niego wynikają informacje o wyposażeniu. Niezależnie od miejsca produkcji, większość Opli ma VIN zaczynający się od znaków "W0L:, czyli "Opel, Republika Federalna Niemiec".

2. FELGI I MOCOWANIE. W tym polu znajdują się informacje dotyczące rozmiaru, wzoru i materiału, felgi a także sposobu ich mocowania (śruby/szpilki). Powyższy kod oznacza aluminiowe felgi 16-calowe z przeznaczeniem do Insigni.

3. KOD EMISJI SPALIN. Dzięki niemu można odczytać, czy w danym samochodzie z silnikiem Diesla został zastosowany filtr DPF. Jeżeli wartość w okienku wynosi 1.2 lub więcej - filtra brak, jeśli 0.50 - filtr jest.

4. KOD TYPU LAKIERU I BARWY. Pierwsza litera oznacza rodzaj lakieru, np. "A" - akrylowy, "E" - z bazą wodną (wodorozcieńczalny), "Y" - metaliczny, "Z" - dwuskładnikowy. Cyfry oznaczają kolor. Litery (np. TAAR) to dodatkowy kod wewnętrzny. Lista kodów na: www.opel-niedersachsen.de/farbcode.html.

Renault

W Renault naklejka z kodami wyposażenia znajduje się przeważnie na słupku drzwi z lewej strony. Identyfikację poszczególnych informacji utrudnia ich nieco chaotyczne rozłożenie.

1. KOD TYPU MODELU. W Renault jest on zwykle 4-znakowy i zaczyna się od dwóch liter, oznaczających linię modeli (np. KT - Laguna, BA - Megane) i pozostałej części, oznaczającej wersję silnikową i rodzaj zasilania. KT1A to Laguna 2.0 dCi z common rail.

2. PAKIETY WYPOSAŻENIA. Poniżej numeru produkcyjnego (S i siedem cyfr) znajdują się trzy kody: EA3, SAN913 i SAN513. Oznaczają one po kolei: nazwę pakietu wyposażenia dodatkowego, kod "wersja bez wyposażenia specjalnego" i "wersja spoza edycji limitowanych".

3. KOD KOLORYSTYCZNY. W przypadku Renault tworzy go 5 znaków, przy czym pierwsze dwa to zawsze "TE", a trzy ostatnie kodują już kolor. Pełna lista dostępna w formacie PDF po wpisaniu w wyszukiwarkę internetową frazy: "fichier pdf code couleur renault".

4. TAPICERKA I WNĘTRZE. Oznaczenie pośrodku odnosi się do rodzaju zastosowanej tapicerki, np. TICUI1 to szara tapicerka z elementów materiałowych połączonych ze skórą ekologiczną. HARM01 oznacza kolor tapicerki. Pod spodem znajdują się oznaczenia SCNA i TX5F, które kodują typ przeznaczenia (np. Afryka, Europa) i poziom wyposażenia. Wyjaśnienia w internecie są zamieszczone tylko w języku francuskim.

Volkswagen, Audi

W samochodach marki Volkswagen i Audi znajdziemy najwięcej cennych informacji na zwykłej, papierowej naklejce na podłodze bagażnika. Szkoda, że nie jest ona wykonana z trwalszego materiału, bo w starszych pojazdach jest już tak rozmiękła od wilgoci, że nie da się z niej odczytać prawie niczego.

1. TYP SILNIKA I SKRZYNI BIEGÓW. W samochodach Volkswagen od lat 90. jest to zawsze kod literowy składający się z 2, 3 lub 4 liter w zależności od normy emisji spalin (obecnie stosowane są kody 4-literowe). Obok: kod typu skrzyni biegów.

2. NUMER NADWOZIA. Numer z wyróżnionymi cyframi i literami kodującymi indywidualne informacje o samochodzie. Ciąg "WVW" oznaczający "Volkswagen AG, RFN" i litery Z są stałe dla wszystkich modeli. Ciąg "1K" oznacza model (tu: Golf), 8 - rok produkcji, P - kod zakładu montażowego.

3. KOLOR NADWOZIA I WNĘTRZA. W tym rzędzie umieszczono kod dotyczący koloru nadwozia (z lewej) i typu wykończenia wnętrza. Kod koloru nadwozia zawsze zaczyna się od litery "L" - np. "LA7W" to "Reflex Silver", czyli błyszczący srebrny. Polecamy stronę www.paintref.com, gdzie znajduje się obszerna lista kolorów stosowanych w VW.

4. KODY WYPOSAŻENIA SERYJNEGO I DODATKOWEGO. Znajduje się w nich cenna informacja o rynku przeznaczenia. Poniżej najpopularniejsze kody, całość można znaleźć na prsearch.planetvag.com lub vaglinks.com (dla Audi):

G0K - skrzynia 6-biegowa
X0B - samochód sprzedany w Niemczech
X2B - samochód sprzedany w Wielkiej Brytanii
0GG - norma emisji spalin Euro 4 (czyli bez DPF)
QG1 - pojazd z wydłużonymi okresami międzyprzeglądowymi
T71 - diesel 4-cylindrowy
T73 - silnik benzynowy 3-cyl.
D3W - silnik z pompowtryskiwaczami
1AT - samochód z ESP
1BT - wzmocnione zawieszenie (pakiet na złe drogi)
1X1 - napęd na 4 koła

Dodatkowe informacje

Na naklejkach mogą znaleźć się też ważne dla kierowcy dane dotyczące obsługi pojazdu - np. napędu 4x4, albo typu czynnika do napełnienia klimatyzacji.

NAPĘD 4X4

KLIMATYZACJA

PASEK NAPĘDU OSPRZĘTU


Tekst: Tymon Grabowski, zdjęcia: archiwum

Motor
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy