Reklama

Oficjalnie: Audi przejmuje Ducati

Niedawno informowaliśmy, że Audi prowadzi zaawansowane negocjacje w sprawie przejęcia Ducati. Niemiecka firma poinformowała właśnie, że rozmowy zakończyły się sukcesem.

Transakcja ma być sfinalizowana tak szybko, jak to tylko możliwe.

Ducati jest już trzecią włoską firmą motoryzacyjną przejętą przez Audi. Do Niemców należą już Lamborghini i Italdesign. Jednocześnie jest to 12. marka w grupie VW-Audi.

Ducati to znany na całym świecie producent motocykli. Siedziba firmy znajduje się w Bolonii, a jedna z fabryk - w Tajlandii. W sumie Ducati zatrudnia 1100 osób.

W zeszłym roku firma sprzedała okolo 42 tys. motocykli, co przyniosło dochód w wysokości 480 mln euro.

Ducati zostało założone przez Adriano i Marcello Ducatich w 1926 roku. Firma początkowo nazywała się Societa Scientifica Radiobrevetti Ducati i produkowała części do odbiorników radiowych. Pierwsze motocykle powstały już po wojnie, w 1949 roku.

Reklama

Ducati od wielu lat aktywnie uczestniczy w sporcie motocyklowym. Fabryczny zespół Ducati Corse jest zaangażowany w Motorcycle World Championship (w klasie MotoGP) i w Superbike World Championship. Na jego koncie znajduje się kilkanaście mistrzowskich tytułów.

Audi już wcześniej próbowało przejąc Ducati. W 2005 roku Niemcy rozmawiali o transakcji z ówczesnym właścicielem włoskiej marki, Texas Pacific Group. Audi zostało jednak wówczas przebite przez fundusz inwestycyjny Investindustrial, który do dzisiaj był właścicielem marki.

Kwota transakcji jest objęta tajemnicą handlową, ale spekuluje się, że Audi zapłaci 860 mln euro, przy czym 200 mln euro to finanse, które pokryją zadłużenie Ducati.

Dzięki pozyskaniu Ducati Audi będzie mogło nawiązać walkę z BMW na rynku jednośladów, który grupa Volkswagena oddawała do tej pory rywalowi walkowerem. Audi zyska również dostęp do technologii umożliwiającej produkcję małych, lekkich i ekonomicznych silników, które mogą znaleźć zastosowanie w samochodach przyszłości.

Zakup Ducati jednocześnie uderza w Mercedesa. Chociaż Daimler oficjalnie twierdził, że nie jest zainteresowany zakupem Ducati, to od zeszłego roku trwała wizerunkowo-marketingowa współpraca między AMG i Ducati. Obie firmy organizują m.in. wspólne imprezy, podczas których można było testować samochody AMG i motocykle Ducati, ponadto AMG jest oficjalnym partnerem Ducati Corse.

Obecnie nie wiadomo, czy po zmianie właściciela ta współpraca będzie kontynuowana, wydaje się to jednak wątpliwe.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy