Reklama

Nowy samochód z Żerania!

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami 31 marca zakończyły się rozmowy w sprawie sprzedaży akcji żerańskiej Fabryki Samochodów ukraińskiej firmie Awto ZAZ.

Oprócz spraw finansowych rozmawiano na temat produkcji na Żeraniu nowego samochodu.

- Na razie nie zdradzamy, jaki model samochodów będzie produkowany. Jest szansa na dobre i perspektywiczne rozwiązanie dla Żerania - mówił kilka dni temu wiceminister gospodarki Jacek Piechota. - Będą perspektywy, bo dzisiejsze modele mają ograniczony czas zarówno jak chodzi o produkcję, jak też o sprzedaż - przypomniał. Z końcem 2006 r. wygasną prawa do produkcji obecnych modeli - lanosa i matiza.

My jednak dotarliśmy już do informacji, jaki samochód będzie produkowany na Żeraniu! Będzie to mały samochód miejski o futurystycznych kształtach, który ma zastąpić matiza, a rywalizować z pandą i sparkiem.

Nasz reporter wykonał zdjęcia prototypu tego pojazdu, który był prezentowany przez ukraińską firmę na targach w Moskwie.

Reklama

Samochód o nazwie tawrija gorod ma zaledwie 2.89 m długości, 1.67 m szerokości i 1.53 wysokości. Rozstaw osi wynosi 2.07 m. Nadwozie oparty został na kształcie kropli, co zaowocowało bardzo niskim współczynnikiem oporu powietrza.

Zarówno kierownica, jak i pedały gazu i hamulca nie mają bezpośredniego połączenia z resztą samochodu, a więc zastosowano elektroniczne sterowanie drive-by-wire. Na razie nie wiadomo, jaki silnik będzie służył za źródło napędu goroda.

Prototyp jest dwuosobowy, jednak najprawdopodobniej do produkcji wejdzie wersja z tylną kanapą. Obecnie nie wiadomo, pod jaką nazwą gorod będzie sprzedawany na polskim rynku. Jedną z propozycji jest swoisko brzmiący... harnaś.

Pierwsze samochody mają opuścić linie produkcyjne już po wakacjach. Cena nie jest jeszcze znana.

Porozmawiaj na Forum.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: fabryki samochodów | nowe samochody | nowy samochód

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje