Multimedia w samochodzie

Firmy Blaupunkt oraz Microsoft Corporation ogłosiły, że będą w przyszłości współpracować w dziedzinie systemów operacyjnych do aplikacji multimedialnych i telematycznych. Wiadomo bowiem, że podobnie jak w przypadku komputerów osobistych, również oprogramowanie w samochodowych systemach multimedialnych będzie oferować coraz nowsze funkcje i usługi. Umożliwiać to będzie użytkownikom dostęp do zastosowań takich jak: cyfrowe radio, nawigacja, e-mail, Internet, e-commerce oraz usługi informacyjne WAP.

article cover
INTERIA.PL

Szybki rozwój mobilnych technik informacyjnych i komunikacyjnych wywiera silny wpływ na elektronikę multimedialną montowaną w pojazdach. Podobnie jak w przypadku komputerów osobistych, również w samochodowych systemach multimedialnych przyszłości oprogramowanie będzie oferować coraz nowsze funkcje i usługi. Umożliwiać to będzie użytkownikom dostęp do zastosowań takich jak: cyfrowe radio, nawigacja, e-mail, Internet, e-commerce oraz usługi informacyjne WAP.

Specyficzne środowisko pojazdu stawia jednak dodatkowe wymagania. Wraz z uruchomieniem samochodu systemy muszą szybko osiągać stan gotowości do pracy, być niezawodne, odporne na temperaturę i uszkodzenia mechaniczne, a także cechować się prostotą i bezpieczeństwem obsługi.

Współpraca Blaupunkta i Microsoft ma na celu stworzenie platformy programowej przeznaczonej do pracy w pojazdach oraz uczynienie jej standardem przemysłowym na rynku. Platforma powstanie w oparciu o Windows CE for Automotive, wersja 3.0. Urządzenia te połączą komunikację internetową z tradycyjnymi funkcjami nawigacji i planowania trasy samochodu, a także systemami rozrywki dla kierowców i pasażerów.

Umowa podpisana przez obydwa przedsiębiorstwa przewiduje dalszy rozwój systemu operacyjnego Microsoft. Dzięki temu stworzona zostanie platforma umożliwiająca łatwe i bezpieczne korzystanie podczas jazdy samochodem z technik internetowych i telematycznych przyszłości przy pomocy najnowocześniejszych, opracowanych specjalnie z myślą o samochodach technik obsługi - takich jak np. system sterowania głosem.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas