Reklama

Koniec silników Andorii?

Małopolska fabryka silników wysokoprężnych Andoria w Andrychowie może zostać bez prądu i ogrzewania. Jeśli dodać do tego długi i zablokowane konta, to nie ma wątpliwości, że zakładowi grozi zatrzymanie produkcji, a półtoratysięcznej załodze utrata miejsc pracy.

Firma winna jest ogromne kwoty energetyce beskidzkiej i elektrociepłowni. To właśnie one grożą jej odcięciem dostaw. Zakład miał zostać pozbawiony prądu i ogrzewania już wczoraj. Na razie do tego nie doszło, ale sytuacja Andorii jest bardzo trudna.

- Wciąż trwają rozmowy o spłaceniu długu, więc produkcja nie stanęła. Staramy się doprowadzić do tego, by płatności na bieżąco były regulowane. Negocjujemy spłatę długu w ratach - tłumaczy dyrektor Zakładu Energetycznego Wiesław Augustyniak.

Paradoksalnie, Andoria ma duże zamówienia na silniki i prasy, np. z Azji, nie ma jednak środków na uruchomienie produkcji. Firma próbowała znaleźć nawet inwestora, który byłby w stanie wyłożyć potrzebne 15 mln zł. Kryzys w przemyśle motoryzacyjnym powoduje jednak, że nie jest to łatwe. Andorii mogłyby pomóc banki, jednak nie chcą tego zrobić, bo konta zakładu są zablokowane.

Reklama

- Wynagrodzenia mamy, ale jak Andoria płaci. Był taki moment, że nie płaciła - twierdzi jeden z członków półtoratysięcznej załogi firmy.

Teraz z wypłatami dla załogi i firm współpracujących jest nieco lepiej. Ale tylko nieco, bo dziś - w połowie lutego - Andoria płaci za grudzień.

RMF FM
Dowiedz się więcej na temat: zablokowane | konta | firma | zablokowane konta

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy