Ford wyprodukował pięć milionów silników EcoBoost
Ford wyprodukował już pięć milionów egzemplarzy silników z rodziny EcoBoost.
Silniki EcoBoost debiutowały w 2009 roku, a na rynku europejskim pojawiły się w 2010 roku. W roku ubiegłym roku już co czwarty pojaz marki Ford sprzedany na Starym Kontynencie wyposażony był właśnie w taką jednostkę napędową. Najpopularniejszym przedstawicielem rodziny jest silnik 1.0 EcoBoost, który w 2014 roku, bezprecedensowo, trzeci raz z rzędu, okrzyknięty został Międzynarodowym Silnikiem Roku.
Silnik ten napędza ponad 230 tys. pojazdów marki Ford i dostępny jest w dziesięciu modelach - od Fiesty po nowe Mondeo. Jednostka produkowana jest w fabrykach w Kolonii oraz w rumuńskiej miejscowości Krajowa.
Silniki EcoBoost, mimo wyraźnie ograniczonej pojemności skokowej, mają oferować znakomitą dynamikę oraz wykazywać się małym apetytem na paliwo. Wypracowanie takich parametrów możliwe było dzięki połączeniu układu bezpośredniego wtrysku paliwa, turbosprężarki oraz układu zmiennych faz rozrządu.
Od zeszłego roku w ofercie znalazł się Ford Fiesta w wersji Red i Black, wyposażony w niezwykle dynamiczną jednostkę napędową EcoBoost o pojemności 1 litra i mocy 140 KM. Taka specyfikacja czyni z tych odmian najmocniejsze w historii motoryzacji modele seryjne z litrowym silnikiem. Technologię EcoBoost wykorzystuje również najnowszy Ford Mustang. W Europie połowa egzemplarzy konfigurowanych online podczas pierwszego miesiąca sprzedaży zamawiana była właśnie z nowym 314-konnym silnikiem 2.3 EcoBoost.
Jubileuszowy, pięciomilionowy pojazd to Ford Focus z litrowym silnikiem EcoBoost, który zjechał z linii montażowych w fabryce Michigan Assembly Plant (USA). W skali globalnej każdego miesiąca produkowanych jest 200 tys. jednostek EcoBoost, w tym czterocylindrowe silniki o pojemności 1.5, 1.6, 2.0 i 2.3 litra oraz jednostki w układzie V6 o pojemności 2.7 lub 3.5 litra.
Obchodzony właśnie jubileusz to kolejny etap realizacji globalnej strategii One Ford, która zakłada wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych w całej gamie modelowej koncernu na skalę globalną. Ponadto stanowi on potwierdzenie nieustannych dążeń firmy Ford do prowadzenia zrównoważonego samorozwoju.