Reklama

Dlaczego żonie Kowalskiego puściły nerwy?

W drodze na urlop do Austrii rodzina Kowalskich zostaje unieruchomiona z powodu awarii samochodu w Alpach. Samochód po prostu odmawia ponownego uruchomienia.

Pomoc drogowa, nie jest w stanie naprawić usterki na miejscu, może jedynie doholować samochód do najbliższego miejscowego warsztatu, Pana Schmidta. Najbliższy dealer samochodowy jest umiejscowiony ok. 100 km dalej.

Reklama

Pan Schmidt jest zdeterminowany zrobić, co tylko może, aby przywrócić sprawność samochodu Kowalskich, by mogli oni kontynuować podróż do miejsca pobytu podczas urlopu.

Aby zidentyfikować usterkę, miejscowy warsztatowiec posługuje się diagnostycznym narzędziem - wielomarkowym skanerem, poprzez podłączenie do ustandaryzowanego diagnostycznego łącza pojazdu. Urządzenie to "odczytuje" kod, ale nie jest w stanie przetłumaczyć numeru na zrozumiałą informację, dotyczącą rodzaju usterki.

Mechanik chcąc naprawić samochód Kowalskich skorzystał ze strony internetowej producenta pojazdu, wbił kod do wyszukiwarki, ale nie przyniosło to żadnych pomocnych rezultatów. Dlatego też Pan Schmidt zadzwonił do dostawcy narzędzi diagnostycznych. Dowiedział się, że jest to nowy kod, który został wprowadzony, po tym jak Pan Schmidt zakupił swoje urządzenie skanujące i dlatego ten kod nie jest zaprogramowany w jego urządzeniu. Jednakże Pan Schmidt został poinformowany, że kod ten oznacza, że moduł zarządzania silnikiem jest uszkodzony.

Teraz Pan Schmidt chciałby naprawić usterkę samochodu Kowalskich. Potrzebuje informacji jak zainstalować moduł zarządzania silnikiem. Zagląda jeszcze raz na stronę internetową producenta pojazdu. Sposób umiejscowienia danych to jednak wyzwanie, wymagające spędzenia czasu w internecie. Mechanik traci godzinę, ponieważ najpierw wpisuje "Moduł Zarządzania Silnikiem" ("Engine Management Module") w wyszukiwarce i nie znajduje żadnej odpowiedzi. Zastanawia się i próbuje ponownie "Moduł Zarządzania Silnikiem" a następnie skrót "ECM" - wciąż brak odpowiedzi.

Żonie pana Kowalskiego puszczają nerwy tym bardziej, że małe dzieci mają już dosyć przesiadywania na stacji. Mechanik nie daje za wygraną wypróbowuje "ECU" dla "Jednostka kontroli silnika" ("Engine Control Unit") i wreszcie jest sukces. "Jednostka Kontroli Silnika" jest wymieniona nie mniej niż 39 razy i musi zdecydować, którą z wymienionych pozycji zainstalować.

Wszystkie znalezione pozycje zawierają zwrot "ECU", ale prawdopodobnie tylko jedna z nich będzie użyteczna podczas instalowania modułu do samochodu Kowalskich. Ponadto, przejrzenie każdej ze znalezionych pozycji kosztuje 3 Euro, jak również potrzebny jest czas do zainstalowania oprogramowania i wykonania obliczeń.

Pan Schmidt spróbowałby ustrukturyzowanego wyszukiwania, ale nie może zdecydować, czy należy szukać w "Systemie Paliwowym", "Układzie Napędowym" "Kontroli Emisji Spalin" lub "Elektryczne" - wydaje się to różnić w zależności od producenta.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: żona | urlop | jednostka | usterki | Po prostu | w drodze | nerwy | schmidt

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje