McLaren Senna. Nowy supersamochód!

McLaren zaprezentował następcę, nieprodukowanego już modelu P1. Nowy model - McLaren Senna - trafi do nabywców w trzecim kwartale przyszłego roku.

McLaren Senna
McLaren SennaInformacja prasowa (moto)

Nazwa pojazdu to rzecz jasna nawiązanie do legendarnego, nieodżałowanego, trzykrotnego Mistrza Świata Formuły 1 - Ayrtona Senny. Brazylijczyk związany był z brytyjskim producentem w sezonach od 1988-1993. Wszystkie z tytułów mistrzowskich (1988, 1990 i 1991) Senna wywalczył za kierownicą bolidów zespołu McLaren-Honda.

Senna to najlżejszy McLaren z homologacją drogową od czasów legendarnego modelu F1. Sucha masa pojazdu to zaledwie 1198 kg. W konstrukcji pojazdu na szeroką skalę wykorzystano włókna węglowe. Z przodu w oczy rzuca się, nawiązujący do bolidów F1, nisko opadający nos. Z tyłu nie sposób przeoczyć ogromnego skrzydła i umieszczonego wysoko, potrójnego zakończenia układu wydechowego.

Co ciekawe linia boczna z otwieranymi ku górze drzwiami zdaje się nawiązywać nie tylko do McLarena P1, ale też słynnej Hondy NSX. Ciekawymi akcentami są m.in. przeszklone poszycie drzwi i ogromne wloty powietrza w nadkolach.

McLaren Senna

. 
. 
. 
. 
. 
. 
. 
. 
. 
. 
. 
. 
. 
. 
. 
. 
. 

W dwuosobowej kabinie dominują kompozyty z włókien węglowych i dotykowy ekran w miejscu konsoli środkowej. Producent deklaruje, że - tak jak ma to miejsce w bolidach F1 - fotel kierowcy tworzony będzie specjalnie z uwzględnieniem anatomicznej budowy zamawiającego pojazd.

McLaren SennaInformacja prasowa (moto)

Za napęd odpowiada umieszczony centralnie silnik 4,0 l V8. Podwójnie doładowana jednostka to najmocniejszy motor kiedykolwiek montowany w McLarenie z homologacją drogową. Jednostka generuje moc 800 KM i rozwija równe 800 Nm. Stosunek mocy do masy wynosi 668 KM na tonę.

Moment obrotowy trafia do kół tylnej osi za pośrednictwem zautomatyzowanej, dwusprzęgłowej, siedmiostopniowej skrzyni biegów sterowanej łopatkami. Firma nie pochwaliła się jeszcze osiągami Senny, ale można się domyślać, że będą one lepsze niż w przypadku poprzednika. Przypominamy, że McLaren P1 przyspieszał do 100 km/h w 2,8 s i osiągał (ograniczoną elektronicznie) prędkość maksymalną 350 km/h.

McLaren SennaInformacja prasowa (moto)

Produkcja nowego modelu ruszyć ma w trzecim kwartale przyszłego roku. McLaren Senna powstać ma w liczbie zaledwie 500 sztuk. Za każdy z egzemplarzy zapłacić trzeba będzie przynajmniej 750 tys. funtów, czyli... milion dolarów. W przeliczeniu na złotówki daje to kwotę ponad 3,5 mln!

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas