Zlot wojskowych

IV Międzynarodowy Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych w Darłowie, którego organizacja zaplanowana jest w terminie 24-30 czerwca 2002, to kolejna edycja spotkań miłośników starej techniki wojskowej. Zlot jest imprezą plenerową o charakterze hobbystyczno-rekreacyjnym, mającym na celu umożliwienie spotkania się kolekcjonerów i miłośników starej techniki wojskowej, wyłonienie najcenniejszych pojazdów wojskowych oraz umożliwienie swobodnego dostępu do eksponatów i pojazdów historycznych osobom zwiedzającym. Ponadto impreza ma na celu szerzenie i promocję zainteresowań kolekcjonerskich, aktywizację wymiany doświadczeń i eksponatów, prezentację pojazdów w ruchu, wreszcie zapewnienie rozrywki osobom odwiedzającym okolice Darłowa w czasie rozpoczynającym sezon letni.

Zlot w 2000 r. (kliknij)
Zlot w 2000 r. (kliknij)INTERIA.PL

Spotkanie to daje również możliwość poznania ciekawych ludzi, dla których pasja do poszukiwania i rekonstrukcji staroci to nie tylko sposób wykorzystania wolnego czasu, lecz styl życia. Ten rodzaj hobby skupia wokół siebie ludzi chcących się z sobą spotkać, a organizowany Zlot jest największą w Europie imprezą takiego typu. Uczestnicy potrafią przemierzać Europę poruszając się z prędkością 50 km/h, płacić po 40 tysięcy marek za transport swoich 30-tonowych "cacuszek", spać pod namiotem i cieszyć się samym faktem bycia częścią lekcji historii w pigułce, gdzie sprzęt używany przez różne armie, w różnym czasie, staje do pokazów, parad i nieskrępowanej "gonitwy" po terenie czołgowiska. Najlepiej ujmują to słowa jednego z uczestników Zlotu:

Każdy chrześcijanin wierzy że po śmierci znajdzie się w Niebie, ja jako kolekcjoner, już jestem w Niebie będąc tu, na Zlocie...

.

Zlot jako impreza ma już swoją renomę, jest znany bardzo dobrze środowiskom kolekcjonerskim w kraju i za granicą. Mocne strony Zlotu to przepiękny nadmorski teren oddany w bezpłatne użytkowanie przez Urząd Miasta Darłowa - ulica Słowiańska w Darłówku, który posiada kompleksową infrastrukturę: ogrodzenia, toalety, łaźnie, które czekają złożone w magazynach, kompletne uzbrojenie medialne w niezależną linię energetyczną, kanalizację i wodę, zainstalowane przez organizatorów. Impreza posiada pełne poparcie władz miasta odnośnie wszelkich inicjatyw związanych z organizacją, zainteresowanie klubów kolekcjonerskich i militarystycznych z całej Europy, aktualną bazę danych uczestników poprzednich Zlotów obejmująca ponad 500 adresów. Sprzyja też grono sympatyków i organizacji, które pomimo częstych różnic światopoglądowych dostrzegają w tej imprezie niespotykany nigdzie indziej entuzjazm i chęć wspólnego doprowadzenia rzeczy do radosnego zakończenia.

Zlot to także ogrom wysiłku organizacyjnego, który oprócz pracy koncepcyjnej zmaga się z problemami natury technicznej, które najlepiej zobrazują następujące dane liczbowe: całkowity obszar terenu Zlotu: 18 000 metrów kwadratowych, długość drutu kolczastego zużytego do budowy ogrodzeń: 10 000 metrów, ilość gwoździ użytych przy budowie Zlotu: 300 kilogramów, liczba worków ze słomą zużytych do budowy strzelnic i wież: 7000, ilość zużytego na terenie Zlotu paliwa: 48 000 litrów, liczba stoisk handlowych i gastronomicznych: 25, liczba uczestników Zlotu: 3200, liczba pojazdów historycznych na Zlocie: 890, liczba osób odwiedzających teren Zlotu: 25-30 tysięcy (plus nie ujęte w statystykach osoby oglądające imprezy towarzyszące Zlotowi w miejscowościach ościennych).

Biuro Organizacji IV Międzynarodowego Zlotu Historycznych Pojazdów Wojskowych, 76-150 Darłowo, Al. Wojska Polskiego 32, tel./fax 094 314 32 00.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas