Zabezpiecz jak stoi

Na wiosnę i w lecie przesiadasz się na rower?

Odstawiasz auto na dłuższy czas? Jeżeli tak, to przeczytaj poniższy tekst.

Kto nie ma zamiaru eksploatować auta przez dłuższy czas, musi je do tego odpowiednio przygotować. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by pojazd zachował sprawność i właściwy stan techniczny.

Korozja nadwozia, zagrzybienie czy pleśń we wnętrzu pojazdu to tylko niektóre z negatywnych następstw przestoju auta. Aby do nich nie dopuścić, właściciele samochodów planujący ich dłuższy postój powinni wykonać kilka nieskomplikowanych czynności czyszczących i konserwacyjnych.

Reklama

Na początek auto trzeba dokładnie umyć. Zarówno nadwozie, jak i podwozie. Można skorzystać z usług myjni, które mają odpowiednie urządzenia do usuwania brudu z podłogi i zawieszenia. To skuteczny sposób na pozbycie się resztek związków chemicznych, które mogą powodować korozję.

Podczas mycia nadwozia trzeba zwrócić uwagę na rynienki oraz kanaliki odpływowe. W razie konieczności należy je udrożnić, aby pozostająca tam wilgoć nie była przyczyną rdzewienia.Ważne jest, by po umyciu dokładnie osuszyć wszelkie zakamarki nadwozia i podwozia. Nie wolno też zapomnieć o przesmarowaniu zawiasów drzwi (białym smarem) oraz zamków (oliwą maszynową), co zapobiegnie zacinaniu się mechanizmów. Aby w kabinie nie było przykrych zapachów, należy ją dokładnie oczyścić i przede wszystkim osuszyć. Po wyjęciu dywaników trzeba się pozbyć drobinek wody. Skutecznym sposobem na osuszenie wnętrza będzie użycie jednego z dostępnych w sklepach z materiałami budowlanymi preparatów do wyciągania wilgoci z pomieszczeń. Można też zostawić na noc na podłodze pieluchę, która wchłonie cząsteczki wody.

O tym powinniśmy pamiętać, gdy nie będziemy używać auta przez dłuższy czas

Nasmaruj zamki drzwi

Nasmarowanie zamków drzwi to czynność, którą należy przeprowadzać nie tylko w przypadku, gdy przez dłuższy czas nie mamy zamiaru korzystać z samochodu. To nieodzowny zabieg w autach z centralnym zamkiem, gdzie prawie nie korzysta się z kluczyka.

Przewody i styki elektryczne

Wszelkie nieoryginalne kostki (np. od dodatkowych reflektorów) warto zakonserwować przed utlenieniem.

Pióra wycieraczek

Dobrze jest je zdjąć, a pod ostre końcówki ramion podłożyć kawałki tektury.

Wyjmij akumulator

Jeśli rezygnujemy z eksploatacji auta na dłużej niż zwykle, powinniśmy wyjąć akumulator i przechowywać go w ciepłym pomieszczeniu.

Kanały odpływowe

Warto je udrożnić i osuszyć, bo wilgoć może być przyczyną miejscowej korozji.

Nie zapominajmy o konserwacji uszczelek, zatankowaniu paliwa oraz zabezpieczeniu opon

Główną przyczyną niszczenia samochodu podczas długiego postoju jest korozja. Jednak powstawanie rdzy to nie jest jedynie problem nadwozia i podwozia. Nie wolno zapomnieć o zatankowaniu zbiornika paliwa do pełna. Jeżeli w baku zostaną tylko resztki paliwa, zbiornik (metalowy) może rdzewieć. Poza tym paliwo będzie parowało, a co za tym idzie na powierzchni zaczną się zbierać resztki wody. Warto więc wlać do baku środek wypierający wilgoć.

Nie daj szansy wodzie

Paliwo dobrze jest zatankować pod tzw. korek. Potem warto dolać środek wypierający wilgoć. Tego typu preparaty są dostępne na stacjach paliw w cenach od 16 zł.

Ulżyj oponom

Opony "nie lubią" długotrwałego miejscowego odkształcania. Dlatego samochód można nieco unieść na kobyłkach.

Zakonserwuj uszczelki drzwi

Uszczelki zakonserwowane preparatami na bazie silikonu nie będą parciały. Zabieg warto przeprowadzać również zimą przy normalnej eksploatacji auta.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: paliwa | auto | wody | Auta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy