"Walka z nadmierną prędkością"

Gościem naszego czata był insp. Piotr Murawski, zastępca dyrektora Biura Taktyki Zwalczania Przestępczości Komendy Głównej Policji, nadzorujący pracę służb prewencji i ruchu drogowego.

Insp. Piotr Murawski
Insp. Piotr MurawskiINTERIA.PL

Oto kilka ciekawszych pytań od internautów:

magdalena:(: co pan mysli o wczorajszym karambolu ???

Piotr Murawski: Wyjątkowa tragedia. Trudno tu mówić o braku przewidywania, gdyż mgła i marznąca jezdnia zaskoczyły wszystkich. To ułamki sekund. Przy dużym natęzeniu ruchu zadecydowały o tak dużej liczbie pojazadów i osób rannych w tej katastrofie. Niezależnie od tego w porze zimowej należy jeździć ze zmniejszoną prędkością z uwagi na możliwość nagłej zmiany warunków atmosferycznych.

demir: W karambolu pod Krakowem brało udział ponad 60 samochodów. W jaki sposób policja ustali winę, współwinę czy brak winy poszczególnych uczestników? Ma to duże znaczenie np. jeśli chodzi o odszkodowanie.

Piotr Murawski: W takich sprawach prowadzi się szczegółowe postępowanie z wykorzystaniem opinii biegłych, badań laboratoryjnych. Złożoność sprawy polega na wielości uczestników katastrofy i ustaleniu precyzyjnym stopnia zawinienia każdego z nich. Dotychczasowe doświadczenie pozawalają przypuszczać, że i w tym przypadku dojdziemy do prawdy obiektywnej.

Radek44: Czy możliwe jest w Polsce wprowadzenie wyższych mandatów za przekraczanie szybkości. Czy Policja oficjalnie popiera taki pomysł?

Piotr Murawski: Taka możliwość istnieje. Z policyjnych statystyk wynika, iż nadmierna prędkość jest główną przyczyną najtragiczniejszych w skutkach wypadków i z nią policja zamierza walczyć bezwzględnie. Ale niekoniecznie musi to polegać na podniesieniu wysokości mandatów.

M@RCiN_22_rś: Witam szanownych Gości, nurtuje mnie tylko jedno zasadnicze pytanie, dlaczego ograniczenia na polskich drogach sa tak bezsensownie, bez przemyśleń ustawiane ?

Piotr Murawski: Jest to ocena subiektywna. Wynika najprawdopodobniej z Twojej oceny jako kierującego, natomiast w odczuciu osób np. zamieszkujących w miejscowości przez którą przebiega droga, te ograniczenia umożliwiają bezpieczne funkcjonowanie. Niemniej jednak policja notuje przypadki ograniczenia prędkości w związku z robotami drogowymi, które zakończono parę miesięcy wcześniej i zapomniano o zdjęciu znaków ograniczających np. prędkość.

brat_chemik: mam do pana pytanie ostatnio widziałem raklamę produktu" photo bloker " i on ma za zadanie zaslaniac dablicę rejsetracyjną przed sfotografowaniem przez radar czy jego uzywanie jest legalne??

Piotr Murawski: Jego stosowanie jest nielegalne, ponieważ zmienia warunki techniczne jakim powinny odpowiadać tablica rejestracyjna. Nie stwierdzono jednoznacznie skuteczności photo blokera, a jest on zupełnie bezużyteczny jeśli do zdjęcia nie używa się lampy błyskowej.

Pełną relację z czata przeczytasz TUTAJ.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas