W Polsce używane auta drożeją najszybciej!

W sierpniu obrót samochodami używanymi w monitorowanych sieciach był nieznacznie mniejszy w porównaniu z lipcem. Liderem nadal jest Fiat, z 51% udziałem w sprzedaży wśród badanych marek. Oprócz Fiata najwięcej samochodów sprzedają Renault i Toyota.

Rosnąca w ciągu ostatnich miesięcy tendencja w sprzedaży samochodów pochodzących z odkupu w sierpniu spadła i stanowi 70% wszystkich transakcji, natomiast komisowa to pozostałe 30%. Najwięcej transakcji przeprowadzono w województwach mazowieckim, śląskim i wielkopolskim.

W centrum kraju i w Wielkopolsce poza Fiatem, najlepiej sprzedają się właśnie Renault i Toyota, która nadal cieszy się dużym zainteresowaniem w Świętokrzyskim. Francuskiego Renault najwięcej sprzedano na Śląsku.

W monitorowanych sieciach dealerskich sprzedaż aut z gwarancją nieznacznie spadła i w lipcu osiągnęła wynik na poziomie 26% wszystkich sprzedanych aut. Oprócz Fiata, gdzie sprzedano 39% aut z gwarancją, sieć Peugeot zaoferowała w sierpniu 47 takich samochodów, co stanowi 29% całej sprzedaży. Najwięcej transakcji z udziałem własnej marki zanotowała sieć Fiata i Renault, gdzie udział ten wynosił odpowiednio 76% i 69%. Najmniej samochodów własnej marki sprzedano w sierpniu w sieci Seata.

Od początku roku import prywatny samochodów powoli rośnie. Jednak w sierpniu, po lipcowych zmianach przepisów celnych, wzrósł o 0.8% w porównaniu z miesiącem poprzednim i prawdopodobnie zaczniemy sprowadzać więcej samochodów ze względu na łagodniejsze przepisy.

Okres wakacyjny nie sprzyjał wzrostowi ilości transakcji na rynku samochodów używanych. W lipcu i sierpniu nie odnotowano znacznych wahań cen używanych, utrzymują się one na stałym, dość wysokim poziomie. Ciekawostką jest jednak fakt, iż wśród wszystkich monitorowanych przez Eurotax rynków europejskich w ciągu ostatniego roku, tylko w Polsce zaobserwowano 13% wzrost cen używanych, podczas gdy w innych krajach wzrost był niewielki, a w większości krajów odnotowano spadki wartości pojazdów używanych.(eurotax)

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas