W Polsce sprzedano ponad pół miliona nowych aut

W całym 2018 r. zarejestrowano w Polsce 531,9 tys. nowych samochodów osobowych, czyli o 9,4 proc więcej niż w 2017 r. - wynika z raportu kwartalnego Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego i KPMG. Podano, że rośnie popularność aut z silnikami benzynowymi i z napędami alternatywnymi, natomiast spada zainteresowanie dieslami.

Sytuacja gdy gdy firmy odpowiadają za ponad 70 proc zakupów jest patologiczna
Sytuacja gdy gdy firmy odpowiadają za ponad 70 proc zakupów jest patologicznaGetty Images

W raporcie podkreślono, że za taki wynik w głównej mierze odpowiadają firmy, które nabyły w ub. roku prawie 385 tys. aut, co oznacza wzrost o 13 proc. w porównaniu do w roku 2017. Dodano, że "nabywcy indywidualni zarejestrowali w 2018 r. ponad 147 tys. samochodów, czyli tyle, co rok wcześniej". Procentowo oznacza to, że tylko 28 proc. popytu generowane jest przez osoby prywatne, reszta zakupów to firmy.

Dla porównania autorzy raportu podali dane dla całej Unii Europejskiej, gdzie zarejestrowano w tym czasie ponad 15 mln nowych samochodów osobowych, czyli o 0,1 proc. więcej w porównaniu do 2017 roku.

Oprócz rekordowej liczby samochodów osobowych, w ubiegłym roku zarejestrowano także "68,8 tys. aut dostawczych, prawie 30 tys. samochodów ciężarowych, ponad 26 tys. przyczep i naczep oraz 2,7 tys. autobusów" - podano.

Autorzy raportu zwrócili uwagę, że "coraz większą popularnością cieszą się auta z silnikami benzynowymi i z napędami alternatywnymi, natomiast coraz rzadziej Polacy decydują się na samochody z silnikami diesla".

Ponadto w raporcie wskazano, że "produkcja samochodów osobowych w Polsce w 2018 roku wyniosła niespełna 452 tys., co oznacza spadek o ponad 12 proc. w porównaniu do wyniku z 2017 r.". "O ponad 19 proc. rdr, wzrosła za to w Polsce produckja samochodów dostawczych i ciężarowych, osiagając na koniec ub. roku poziom 202 tys." - podano.

"Wartość produkcji sprzedanej wyniosła w 2018 roku niespełna 154 mld zł, co oznacza wzrost o 3,5 proc rok do roku" - czytamy w raporcie. (

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas