Volvo wykorzysta rozszerzoną rzeczywistość

Szwedzki producent pracuje z Microsoftem nad nowymi technologami, które mogą zrewolucjonizować proces konfigurowania samochodów.

Prezentacja działania systemu City Safety przy pomocy HoloLens
Prezentacja działania systemu City Safety przy pomocy HoloLensInformacja prasowa (moto)

HoloLens to stworzone przez Microsoft gogle, które wykorzystują ideę rozszerzonej rzeczywistości. Tworzą one hologramy, które nakładane są na otoczenie użytkownika i pozwalają na interakcję z nimi. Jest to możliwe dzięki stereoskopowym kamerom, które przesyłają trójwymiarowy obraz otoczenia do wbudowanego komputera (obsługiwanego przez Windows 10). Urządzenie posiada także mikrofon oraz głośnik, dzięki czemu możemy je obsługiwać nie tylko gestami, ale także komendami głosowymi.

Rozszerzona rzeczywistość, która jest wszędzie tam, gdzie spojrzymy, daje ogromne możliwości i otwiera drogę do rozwiązań żywcem wziętych z filmów science fiction. Jedno z takich zastosowań zaproponowało Volvo, które pracuje z Microsoftem nad wykorzystaniem HoloLens w branży motoryzacyjnej.

Przykładowym zastosowaniem jest konfigurowanie samochodów - klient przychodzący do salonu będzie mógł "na żywo" zobaczyć auto w wybranej przez siebie wersji, kolorze i wyposażeniem opcjonalnym. Ułatwi to także sprzedawcom wyjaśnianie działania rozwiązań zastosowanych w pojeździe. Przykładowo na opublikowanym przez Volvo wideo widzimy prezentację działania systemu City Safety.

Otwiera to również nowe możliwości marketingowe - przedstawiciele szwedzkiego producenta mówią na przykład o możliwości prezentacji oferowanych modeli bez konieczności przebywania w salonie. Skoro wszystkim, czego potrzeba, jest HoloLens, potencjalni klienci mogą zapoznać się z ofertą Volvo w dowolnym miejscu, choćby w centrum handlowym.

Volvo i rozszerzona rzeczywistość 

Rozszerzona rzeczywistość przydatna może być również pracownikom fabryk, pomagając im podczas montażu samochodów.

Volvo i Microsoft planują dalszą współpracę również nad innymi technologiami, na przykład opracowywaniem pojazdów autonomicznych.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas