Volkswagen największym producentem w Chinach. Zaskakujące wyniki sprzedaży

Chińskie marki motoryzacyjne rosną w siłę na świecie, ale na lokalnym rynku wciąż muszą się zmagać z pozycją Volkswagena.

Jak informuje branżowy serwis CarNewsChina.com, Volkswagen urósł właśnie do miana pierwszej siły na chińskim rynku motoryzacyjnym. W styczniu sprzedaż aut niemieckiej marki w Kraju Środka osiągnęła 148 tys. pojazdów, co dało producentowi z Wolfsburga blisko 11,5 proc. udziału w ogóle chińskiego rynku nowych aut. Volkswagen wyprzedził tym samym drugi w zestawieniu koncern BYD (ponad 133 tys. rejestracji) i trzecią - Toyotę (niespełna 114 tys. rejestracji).

Trzy niemieckie marki w "top ten" chińskiego rynku

Wypada zauważyć, że w styczniowym zestawieniu największych producentów nowych aut w Chinach znalazły się aż trzy marki niemieckie. Oprócz Volkswagena, na 7. pozycji sklasyfikowano BMW (blisko 57 tys. rejestracji), a 9. miejsce zajął Benz (joint-venture Mercedesa) z wynikiem 42,3 tys. rejestracji.

Reklama

Styczniowy wynik można jednak traktować jako pewną anomalię, bo w efekcie wygaszenia wieloletnich dopłat do zakupu pojazdów chiński rynek skurczył się rok do roku aż o 38 proc. Koniec dopłat zbiegł się też w czasie z obchodami chińskiego Nowego Roku - czyli najważniejszego święta w Kraju Środka. W efekcie wiele fabryk i firm przerwało pracę na nawet dwa tygodnie - samo święto trwa w Chinach co najmniej trzy dni ustawowo wolne od pracy.

Zgodnie z lokalnym prawem, wszystkie sprzedawane w Kraju Środka pojazdy powstawać muszą w chińskich fabrykach (stąd preferowany model współpracy na zasadzie joint-venture). 

Ile nowych aut sprzedaje się w Chinach?

W Europie mało kto zdaje sobie sprawę, że w ubiegłym roku Chiny same w sobie odpowiadały za - uwaga - ponad 1/3 światowego popytu na nowe samochody. W zależności od źródła danych - na lokalne drogi trafić miało między 21,7 (wg ACEA) a 22,21 mln nowych aut (wg Focus2Move).

Dla porównania, w całej Europie (w ujęciu kontynentalnym, razem z Wielką Brytanią, Turcją i Rosją), zdaniem Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów ACEA, zarejestrowano w ubiegłym roku niespełna 12,8 mln nowych aut.

Motoryzacja to nie Europa. Dziś liczą się Chiny

Na ignorowanie chińskiego rynku nie może sobie dziś pozwolić żaden wielki koncern. Dla przykładu, w 2022 roku globalny popyt na nowe, osobowe auta całej grupy Volkswagena wyniósł około 7,63 mln samochodów. Na ten wynik składają się marki:

  • Volkswagen (4,563 mln)
  • Audi (1,614 mln)
  • Skoda (731 tys.)
  • Porsche (309,9 tys.)
  • Seat (232,7 tys.)
  • Cupra (152,9 tys.)
  • Bentley (15,2 tys.)
  • Lamborghini (9,2 tys.)

Volkswagen utrzymał przy tym pozycję największego producenta samochodów w Europie. Z fabryk niemieckiego koncernu (cała grupa) na Starym Kontynencie wyjechało w ubiegłym roku 2 789 828 nowych samochodów. Oznacza to, że - biorąc pod uwagę kraje UE, EFTA i Wielką Brytanię - koncern może się pochwalić blisko 25 proc. udziałem w rynku.

Ile nowych Volkswagenów trafiło na chińskie drogi?

Jednak w tym samym czasie (dane Volkswagen Group China), z chińskich fabryk należących do niemieckiego koncernu wyjechało aż 3,18 mln samochodów. Na ten wynik złożyło się m.in. 2,4 mln aut sprzedanych w Chinach pod markami Volkswagen oraz Jetta czy 642 548 samochodów spod znaku Audi. Oznacza to, na rynek chiński trafił co drugi wyprodukowany w ubiegłym roku Volkswagen oraz dwa na na pięć wyprodukowanych Audi.

W tym miejscu warto jeszcze dodać, w całym ubiegłym roku Volkswagen sprzedał w Chinach ponad 155 tys. samochodów elektrycznych z czego ponad 143 tys. stanowiły pojazdy z rodziny ID. Dla porównania, w ujęciu 2022 roku, całkowity światowy popyt na najlepiej sprzedające się elektryki koncernu Volkswagen prezentuje się następująco:

  1. Volkswagen ID4/ID5 - 193 200 sztuk,
  2. Volkswagen ID 3 - 76 600 sztuk,
  3. Skoda Enyaq iV - 53 700 sztuk,
  4. Audi Q4 E-tron - 52 800 sztuk,
  5. Volkswagen ID6 - 37 400 sztuk,
  6. Porsche Taycan - 34 800 sztuk,
  7. Cupra Born - 31 400 sztuk.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Volkswagen | Chiny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy