Uwaga, kierowcy. Na drogach pojawią się nowe pojazdy uprzywilejowane
Uwaga kierowcy - w przyszłym roku na drogach pojawić się mogą nowe pojazdy uprzywilejowane. Chodzi o "karetki motocyklowe", których zakup planuje właśnie Ministerstwo Zdrowia. Ambitne plany zakładają stworzenie Motocyklowych Jednostek Ratownictwa. W sumie, w całym kraju ma ich być ponad setka.
Ministerstwo Zdrowia pracuje nad nową ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym. 2 listopada ruszyły konsultacje publiczne dotyczące nowelizacji obecnych przepisów. Jedna z nowości zakłada stworzenie nowego rodzaju Zespołów Ratownictwa Medycznego - Motocyklowych Jednostek Ratowniczych.
Motocykle ratunkowe, które dotychczas były składową wybranych zespołów wyposażonych w ambulanse, będą stanowiły odrębny rodzaj zespołów ratownictwa medycznego. Ten będzie jednym z elementów wojewódzkiego planu działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego i "oddzielnym produktem do sfinansowania w ramach umów zawieranych przez Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia".
Motocyklowa jednostka ratownicza docierać będzie do pacjentów znajdujących się w miejscach, do których zwykły ambulans nie może dojechać lub jego dojazd byłby znacznie wydłużony z uwagi na ukształtowanie terenu czy natężenie ruchu drogowego.
Zgodnie z założeniami ustawy motocykl ratunkowy ma być prowadzony przez osobę uprawnioną do medycznych czynności ratunkowych. Wyposażenie motocykla stanowić będą leki i wyroby medyczne, a także w sprzęt łączności.
Jak czytamy w ocenie skutków regulacji, liczbę zespołów motocyklowych szacuje się maksymalnie na jeden na każde rozpoczęte 400 tys. mieszkańców województwa. Docelowo, na drogach całego kraju, pojawić ma się aż 105 motocyklowych "karetek". Największą liczbę maszyn otrzymać mają województwa:
- mazowieckie (14 sztuk),
- śląskie (12 sztuk),
- małopolskie (9 sztuk),
- wielkopolskie (9 sztuk).
Ministerstwo Zdrowia szacuje, że motocyklowe karetki kosztować będą około 15,75 mln zł. To koszty inwestycyjne polegające na zakupie i wyposażeniu 105 motocyklowych jednostek ratowniczych przy założeniu, że cena jednostkowa motocykla z wyposażeniem nie przekroczy 150 tys. zł za sztukę.
Zgodnie z założeniami motocyklowe ambulanse - jako samodzielne jednostki ratownictwa medycznego - pełnić mają służbę w okresie od 1 maja do 30 września, czyli przed ponad 150 dni w roku, przez 12 godzin na dobę. W pozostałym okresie (październik-kwiecień), gdy jednoślady pozostaną w garażach, ratownicy "motocyklowi" mają wchodzić w skład podstawowych lub specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego.
Ramowy plan Ministerstwa Zdrowia zakłada, że w latach 2023 i 2014 roku dla ratowników medycznych zakupionych zostanie po 35 motocykli. W roku 2025 pojawić ma się kolejnych 20 maszyn, na w 2026 - 15.
Obecnie trwają konsultacje publiczne dotyczące projektu nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, które zakończą się jeszcze przed końcem listopada. Następnie - przed skierowaniem do Sejmu - projektem zajmie się jeszcze m.in. Komisja Prawnicza i Rada Ministrów.
***