Teraz każdy może sprawdzić historię swoich szkód!
Blisko 70 procent kierowców nie wie, że wypadek spowodowany przez nich cudzym autem może być - i zazwyczaj jest - brany pod uwagę przez ubezpieczyciela przy kalkulacji składki za polisę OC dla ich własnego pojazdu.
Taki wypadek jest bowiem odnotowywany zarówno w historii ubezpieczenia właściciela pojazdu, jak i w historii kierowcy który go spowodował, a następnie raportowany do ogólnopolskiej bazy polis komunikacyjnych w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym.
W ubiegłym roku prawie jedna trzecia wypadków drogowych spowodowana została przez kierowców, który nie byli właścicielem pojazdu - wynika z danych w tej bazie.
UFG uruchamia kampanię informacyjną, w której zachęca właścicieli pojazdów do pobrania online ich własnej historii ubezpieczenia OC z ogólnopolskiej bazy polis - by nie dać się zaskoczyć przy kalkulacji składki. Właściciel pojazdu otrzyma z Funduszu tę samą wiedzę jaką mają ubezpieczyciele.
- Nasza kampania ‘Pewne rzeczy najlepiej robić samemu’ - ma na celu uświadomienie kierowcom, że warto samemu sprawdzać swoją historię ciągłości OC lub historii szkód z tego ubezpieczenia - mówi Elżbieta Wanat-Połeć, prezes UFG. - Co ważne pobranie tej historii jest bezpłatne i dostępne dla wszystkich właścicieli pojazdów zarejestrowanych w Polsce - dodaje.
By to zrobić wystarczy zarejestrować się na portalu UFG www.ufg.pl i założyć konto. Po weryfikacji tożsamości przez Fundusz - aktywować konto i pobrać online historię swojego OC.
Więcej informacji o korzyściach płynących ze sprawdzenia OC - kierowcy znajdą na stronie internetowej kampanii www.sprawdzoc.pl. Znajduje się tam również stale aktualizowany licznik kierowców, którzy już zdecydowali się na założenie konta i pobranie online własnej historii tego ubezpieczenia. Aktualnie jest to blisko 10 200 osób.
W Polsce jest ponad 21 milionów pojazdów, których właściciele mają obowiązek wykupić co roku polisę odpowiedzialności cywilnej (OC). Przy wyliczaniu składki za nią - ubezpieczyciele sprawdzają w ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych UFG - historię ubezpieczenia danego kierowcy. W szczególności sprawdzają liczbę spowodowanych przez niego szkód i wypadków komunikacyjnych oraz wysokość wypłaconych odszkodowań.
W zależności od tej historii - stosują odpowiednie zwyżki bądź zniżki składki za OC na kolejny rok. Baza UFG zasilana jest danymi od wszystkich ubezpieczycieli oferujących polisy komunikacyjne. Mają oni ustawowy obowiązek przesyłania do Funduszu informacji o sprzedanych polisach i wypłaconych z nich odszkodowaniach. Aktualnie w bazie znajdują się rekordy o aktywnych umowach ubezpieczenia OC dla ponad 21 mln pojazdów oraz ponad 300 mln rekordów o umowach z poprzednich lat. Baza posiada blisko 100 proc. informacji o wszystkich pojazdach zarejestrowanych w Polsce.
UFG przykłada ogromną wagę do jakości danych w bazie polis. - W ostatnich latach uruchomione zostały specjalne programy umożliwiające ubezpieczycielom korekty danych w bazie, których niezgodność zgłosili sami ubezpieczeni lub wykryliśmy je w Funduszu - mówi Sława Cwalińska-Weychert, wiceprezes UFG. - Baza jest ‘żywym’ systemem, stale uaktualnianym i sporadycznie mogą pojawić się rozbieżności między danymi przesłanymi przez ubezpieczycieli do bazy, a stanem faktycznym znanym właścicielowi pojazdu - wyjaśnia. Warto zatem sprawdzić czy wszystkie dane w bazie UFG są kompletne, np. czy ubezpieczyciele zaraportowali wszystkie polisy danego kierowcy (co ma wpływ na wyliczenie lat bezszkodowej jazdy). Zdarzają się również sytuacje, gdy auto zmieniło właściciela, ale osoba sprzedająca nie zgłosiła tego do firmy ubezpieczeniowej i w rezultacie wypadki spowodowane przez nowego właściciela przypisywane są - poprzedniemu. W przypadku ujawnienia niezgodności danych - należy wyjaśnić je bezpośrednio u ubezpieczyciela, który przesłał tę informację do bazy UFG, gdyż tylko on ma odpowiednią dokumentację, możliwość poprawienia danych i przesłania do bazy polis - dokonanej korekty.Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe w Polsce. Musi je posiadać każdy właściciel (posiadacz) samochodu osobowego, ciężarówki, motocykla, motoroweru, ciągnika siodłowego, quada, przyczepy itp. tak długo jak pojazd ten jest zarejestrowany. Gdy spowoduje wypadek, to właśnie z tej polisy wypłacane jest świadczenie poszkodowanym. Polisa OC chroni zatem właściciela pojazdu przed finansowymi roszczeniami ofiar wypadku, spowodowanego jego pojazdem. Z drugiej strony OC pozwala ofiarom takiego wypadku otrzymać odszkodowanie bez konieczności dochodzenia roszczeń bezpośrednio od sprawcy wypadku. Na straży szczelności tego systemu stoi Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Do jego zadań należy m.in: prowadzenie ogólnopolskiej bazy polis komunikacyjnych: obowiązkowych OC i dobrowolnych AC, kontrola polis OC i ściganie nieubezpieczonych w tym zakresie, wypłata odszkodowań poszkodowanym przez nieubezpieczone pojazdy i nieznanych kierujących wraz z windykacją od nieubezpieczonych - kwot wypłaconych za ich wypadki.