Szykuje się kolejny wzrost cen OC. Jeden wskaźnik jest alarmujący

Eksperci rynku ubezpieczeń nie mają wątpliwości. W najbliższym czasie można spodziewać się podwyżek cen obowiązkowych polis OC pojazdów. Powodem może być rosnąca liczba - kosztownych dla ubezpieczycieli - stłuczek.

Nowe dane Głównego Urzędu Statystycznego na temat liczby wypadków, stłuczek, zabitych i rannych potwierdzają, że pewne aspekty drogowego bezpieczeństwa w Polsce są niepokojące. Chodzi przede wszystkim o liczbę kolizji drogowych z ostatniego kwartału ubiegłego roku.

Kierowcy zapłacą więcej przez stłuczki?

Warto przypomnieć, że kolizja to - zgodnie z klasyfikacją GUS-u - zdarzenie drogowe, które skutkowało wyłącznie szkodami materialnymi. Natomiast wypadek to "zdarzenie mające związek z ruchem pojazdów na drogach publicznych, w wyniku którego nastąpiła śmierć lub uszkodzenie ciała osób". Po szybkim sprawdzeniu danych Głównego Urzędu Statystycznego widzimy, że kwestia stłuczek zasługuje na szczególną uwagę.

Reklama

Wspomniana zmiana procentowa niepokoi nawet jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że mieliśmy do czynienia z tak zwanym efektem bazy (wynikającym z mniejszej liczby kolizji w 2020 roku). Ograniczenia mobilności z 2021 roku miały już mniejszy wpływ na liczbę stłuczek. Ubiegłoroczny wynik był bardziej zbliżony do wartości odnotowanej chociażby w przedpandemicznym 2019 roku (ok. 455 500 kolizji drogowych).

Na szczęście najnowsze dane GUS na temat bezpieczeństwa drogowego mają również swój bardziej pozytywny aspekt. Ubiegłoroczna liczba wypadków spadła o 3 proc. (do 22 816). Ujemna zmiana względem 2020 roku dotyczyła również liczby zabitych na drodze (imponujący spadek o 10 proc. - do 2245). Większej zmianie nie uległa natomiast roczna liczba rannych (spadek z 26 463 do 26 415).

Stłuczki wywierają duży wpływ na ceny polis OC

Stosunkowo wysoka liczba stłuczek w 2021 roku (mimo pandemii COVID-19) na pewno może niepokoić w kontekście inflacyjnej oraz kosztowej presji na ubezpieczycieli. Rodzi się pytanie, jak będzie wyglądało bezpieczeństwo drogowe w najbliższym czasie, po całkowitym i trwałym zniesieniu pandemicznych ograniczeń. Pozytywny wpływ na wypadkowość może wynikać ze zmiany taryfikatora mandatów i powiązania składek OC z liczbą punktów karnych.

Warto jednocześnie pamiętać, że polskie drogi są coraz bardziej zatłoczone, a pierwszy kwartał 2022 roku przyniósł duży napływ kierowców z Ukrainy - co również może mieć duży wpływ na statystyki wypadków.

Pomagajmy Ukrainie - ty też możesz pomóc

***

Dowiedz się więcej na temat: ubezpieczenie samochodu | polisa oc
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy