Strajk rolników trwa. Gdzie są protesty, blokady i utrudnienia 12 lutego

Poniedziałek 12 lutego to kolejny dzień protestu rolników w Polsce. Gdzie trzeba dzisiaj spodziewać się utrudnień na drogach?

Ogólnopolski protest rolników rozpoczął się 9 lutego i wtedy też kolumny traktorów można było zobaczyć na drogach całej Polski. Protestujący wjeżdżali też do największych miast, powodując spore utrudnienia.

Strajk rolników we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku

Obecnie protesty rolników mają bardziej lokalny charakter. 11 lutego blokowali oni ulice na Psim Polu we Wrocławiu. Cztery traktory wjechały też na sam rynek miasta. Na poniedziałek natomiast zapowiedziano, że cały protest może przenieść się do samego centrum Wrocławia. Obecnie rolnicy zapowiadają jednak, że do centrum wjadą 15 lutego, a ich celem ma być siedziba biura Komisji Europejskiej przy ulicy Widok. 

Reklama

Od rana pojawiają się utrudnienia na północy miasta - al. Sobieskiego zablokowane są dwa pasy w obu kierunkach, a na miejscu znajduje się około 100 traktorów. Ruch odbywa się więc tylko jednym pasem. Na miejscu rolnicy stworzyli też miasteczko protestacyjne.

Rolnicy pojawili się także pod Wrocławiem. Od godziny 7:30 ciągniki jeżdżą od ronda w Łanach do Kiełczówka, bardzo poważnie utrudniając ruch. Część kierowców próbuje ominąć miejsce protestu, skręcając z ulicy Wojnowskiej przy wjeździe do Wojnowa. Zalecane objazdy wyglądają następująco:

  • objazd od centrum: al. Sobieskiego (kierunek Długołęka) i skrzyżowanie dróg Mirków/Długołęka - zjazd z ul. Sobieskiego w ul. Kowalską (kierunek Swojczycze), Wilczyce, Kiełczów, Piecowice, Bielawa, Raków, Borowa
  • objazd do centrum: al. Sobieskiego (kierunek Wrocław) - zjazd w miejscowości Długołęka w kierunku miejscowości Szczodre, Domaszczyn, Łącznik Długołęka, A8 - zjazd ul. Żmigrodzka (Wrocław Północ)
  • dodatkowy objazd - rondo Kiełczówek i rondo Łany - objazd od strony Siechnic - wyjazd Dobrzykowice, Kiełczówek, Wilczyce, Piecowice, Raków. Droga powrotna w odwrotnym kierunku

Jednocześnie lokalne władze informują, ze ulica Wilczycka jest już przejezdna. Wcześniej była zalana przez Widawę.

Około południa rolnicy pojawili się na DK35, na odcinku między rondami w Bielanach Wrocławskich i na obwodnicy Tyńca Małego. Kierowcy muszą liczyć się ze sporymi utrudnieniami także na Wschodniej Obwodnicy Wrocławia. Rolnicze protesty spowodowały, że utrudnienia są m.in. między rondem ks. Jerzego Popiełuszki a rondem przy Kamieńcu Wrocławskim.

Z kolei inna kolumna traktorów pojechała od węzła Oleśnica Północ, kierując się na Oleśnicę. Utrudnienia w ruchu występują na rondzie łączącym wspomniany węzeł z drogą 373.

Protest rolników w województwie opolskim

Znacznie więcej utrudnień można spodziewać się w województwie opolskim. 12 lutego rozpoczynają się lub już trwają protesty rolników w następujących miejscach:

  • powiat prudnicki - blokada przejścia granicznego w Trzebini od 12 do 13 lutego w godzinach 10:00-16:00
  • powiat nyski - blokada obwodnicy Nysy od 12 do 16 lutego przez całą dobę
  • powiat krapkowicki - blokada ronda na DK45, zjazd z A4 węzeł Opole Południe od 12 do 14 lutego w godzinach 9:00-16:00
  • powiat brzeski - blokada rozpoczęła się 9 lutego o godzinie 10:00 i potrwa do odwołania na rondzie DR94/DR39
  • powiat oleski - blokada skrzyżowania dróg 901-DK46, rozpoczynając każdego dnia o godzinie 9:00.
  • powiat namysłowski - całodobowa blokada wyjazdu z Namysłowa w dniach 9.02-19.02

Protest rolników w województwie świętokrzyskim

Z kolei w województwie świętokrzyskim należy spodziewać się utrudnień na DK74 w Górnie oraz Radlinie, a także na DK78 w Nagłowicach. Rolnicy planują protestować tam do godziny 14. Z kolei w powiecie jędrzejowskim protestujących spotkamy w rejonie ronda w Nagłowicach. Policja zaleca korzystanie z następujących objazdów:

  • Szczekociny-Jędrzejów - objazd od miejscowości Goleniowy przez Słupię, Sędziszów, Wodzisław
  • DK78 obwodnica północna Jędrzejowa w kierunku Szczekocin - objazd na drogę W728 w kierunku miejscowości Małogoszcz
  • Oksa-Jędrzejów - objazd drogą W728 od miejscowość Oksa w kierunku miejscowości Tyniec, a potem Węgleszyn
  • Sędziszów-Jędrzejów - objazd w miejscowości Rakoszyn w kierunku miejscowości Deszno

Dlaczego rolnicy protestują i blokują drogi?

Polscy rolnicy protestują przeciwko wdrażaniu Europejskiego Zielonego Ładu oraz przeciw obecnemu kształtowi Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej. Domagają się od polskiego rządu nowego planu dla produkcji rolnej, gwarantującego jej opłacalność. Wśród ich postulatów znajduje się też "odbudowa polskiego przetwórstwa i polskiego handlu".

Według wcześniejszych zapowiedzi, strajk rolników ma potrwać do 10 marca.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: protest rolników
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy