Strajk rolników 20 marca. Gdzie są blokady dróg? Mapa protestów

Blokady dróg i protesty rolników w całej Polsce. 20 marca rano rozpoczął się strajk. Tym razem traktory i sprzęt rolniczy blokują nie tylko granice państwa, ale też najważniejsze autostrady i drogi krajowe. Strajkujący rolnicy mają też pikietować w 16 miastach wojewódzkich, w których blokowane będą najważniejsze urzędy. Gdzie kierowcy powinni spodziewać się utrudnień na drogach? Powstała specjalna mapa protestów rolniczych.

Protest Rolników 20 marca. Gdzie spodziewać się utrudnień?

Strajk rolników trwa od rana (20 marca) w całej Polsce. 

Tylko w województwie wielkopolskim rolnicy zorganizowali blisko 40 protestów drogowych. Zablokowane zostały m.in. wjazdy na obwodnicę Poznania, w tym autostradę A2 oraz drogę ekspresową S11. Utrudnienia czekają także na kierowców poruszających się drogami krajowymi 92 oraz 32.

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie rolników:

Strajk rolników - mapa

Rolnicy zapowiedzieli blokadę w Warszawie na trasie S2 na wysokości Wału Miedzeszyńskiego, a także w kilku podwarszawskich miejscowościach: Jabłonna, Zakręt, Nieporęt, Stanisławowów Pierwszy oraz w okolicach Nowego Dworu Mazowieckiego. 

Reklama

Utrudnień należy się także spodziewać w Krakowie, gdzie według ustaleń policji, protestujący planują przejazd z trzech kierunków. Kulminacyjnym miejscem spotkania ma być Rondo Mogilskie. Strajki obejmą także województwa śląskie, pomorskie, zachodniopomorskie, świętokrzyskie, lubelskie oraz łódzkie. 

Konkretne miejsca objęte blokadami 20 marca można prześledzić na mapie protestu rolników. Łącznie widnieje na niej już ponad 500 punktów. 

Blokady dróg w całej Polsce rozpoczęły się w środę, 20 marca rano i mogą potrwać nawet kilkanaście godzin. Funkcjonariusze apelują, by miarę możliwości korzystać w tym dniu z komunikacji publicznej. Policjanci przygotowują także objazdy dla kierowców.

Protesty w całej Polsce. O co walczą rolnicy?

Trwający od początku lutego 2024 roku strajk rolników, jest wyrazem ich sprzeciwu m.in. dla założeń Zielonego Ładu, czyli projektu ustaw mającego pozwolić Unii Europejskiej na osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Chodzi to głównie o nowe przepisy dotyczące bardziej ekologicznej i mniej emisyjnej produkcji oraz redukcji użycia nawozów i środków ochrony roślin. Jednocześnie rolnicy sprzeciwiają się także niekontrolowanego napływowi żywności i produktów rolnych z Ukrainy.

Ponadto rolnicy sprzeciwiają się także niekontrolowanego napływowi żywności i produktów rolnych z Ukrainy. Warto tutaj zwrócić uwagę, że gospodarze strajkują także w innych krajach Unii Europejskiej.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy