"Skrzyżowanie spaghetti". Tak szalone, że trafiło do Księgi Rekordów Guinnessa

​Najbardziej skomplikowany węzeł drogowy w Wielkiej Brytanii, zwany oficjalnie Gravelly Hill Intercharge, a nieoficjalnie "skrzyżowaniem spaghetti", obchodzi 50-lecie istnienia.

Węzeł stanowi połączenie autostrad M6 i A38 oraz szeregu dróg niższej klasy i znajduje się na północ od centrum Birmingham. Węzeł zajmuje powierzchnię ponad 12 hektarów, a zlokalizowany jest w trudnym terenie, na którym znajduje się rzeka, dwa kanały i dwie linie kolejowe. 

"Skrzyżowanie spaghetti" w liczbach: 12 hektarów, 5 poziomów, 559 podpór

W efekcie budowniczowie musieli postawić aż 559 podpór (najwyższe mają 24,4 m), na których oparto estakady i mosty. To właśnie w obrębie tego Gravelly Hill Intercharge znajduje się najdłuższy wiadukt w Wielkiej Brytanii, znajdujący się w ciągu autostrady M6, liczący 5,5 km. 

Reklama

Węzeł jest pięciopoziomowy, a w jego obrębie  znajduje się 21,7 km dróg. Do jego wybudowania zużyto 175 tys. m sześciennych betonu. Budowa węzła trwała trzy lata, zakończyła się w maju 1972 roku. Konstrukcja oficjalnie została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa, jako "najbardziej złożone skrzyżowanie w brytyjskim systemie drogowym". 

Przez Gravelly Hill Intercharge codziennie przejeżdża 220 tysięcy aut

Węzeł okazał się niezwykle potrzebny. Dziś codziennie przejeżdża nim 220 tysięcy samochodów.

Skąd się wzięła nazwa "skrzyżowanie spaghetti"?

Określenie "skrzyżowanie spaghetti" (ang. spaghetti junction) pojawiło się już w latach 60-tych, gdy węzeł znajdował się jeszcze na etapie projektowania; użył jej jeden z lokalnych dziennikarzy. Okazało się tak trafne, że nazwa na stałe przylgnęła do Gravelly Hill Intercharge...

Z okazji 50. rocznicy oddania "skrzyżowania spaghetti" do użytku jeden z koncernów spożywczych przygotował specjalną, limitowaną edycję makaronu w puszce. Na etykiecie widnieje oczywiście węzeł, tyle tylko, że drogi zostały zastąpione nitkami makaronu...

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: skrzyżowanie | węzeł | Birmingham
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy