Samochody powodem astmy?

Dzieci narażone na smog samochodowy znacznie częściej zapadają na astmę, katar sienny i alergie oddechowe. Potwierdziły to badania przeprowadzone na Tajwanie i w Niemczech. Naukowcy tajwańscy przebadali uczniów 800 szkół w swoim kraju, porównując liczbę przypadków zachorowań na alergiczny katar sienny z danymi na temat poziomu skażenia powietrza spalinami w danym środowisku.

article cover
RMF FM

Okazało się, że chłopcy przebywający w środowisku znacznie skażonym spalinami wykazują zwiększoną o 16 procent, a dziewczęta o 17 procent podatność na katar sienny, który związany jest często z astmą o podłożu alergicznym.

W niezależnie przeprowadzonym studium, którego wyniki opublikowano w "European Respiratory Journal", porównano stan zdrowia 4000 dzieci niemieckich ze stężeniami spalin i innych czynników skażenia w środowisku, w którym mieszkają i uczą się.

Młodzież mieszkająca w odległości 50 metrów lub mniej od dróg i ulic o bardzo duży nasileniu ruchu (ponad 33 tys. pojazdów dziennie) okazała się być prawie dwukrotnie bardziej podatna na astmę od przeciętnej.

-

Natężony ruch drogowy wpływa na podatność dzieci na astmę i kaszel oraz dolegliwości alergiczne, zwłaszcza, jeśli są one dodatkowo narażone na negatywne oddziaływanie dymu tytoniowego

- powiedział kierujący badaniami prof. Thomas Nicolai z Kliniki Dziecięcej Uniwersytetu Monachijskiego.