Prawo jazdy od 17. roku życia. Ministerstwo ma gotową ustawę

Wiele wskazuje na to, że niedługo może dojść do rewolucyjnej zmiany w prawach jazdy w Polsce. Kategorię B będzie można otrzymać już w wieku 17 lat – taką zmianę zakłada projekt ustawy, który przygotowało Ministerstwo Infrastruktury. Głównym celem wprowadzenia takich zmian miałaby być, co brzmi zaskakująco, poprawa bezpieczeństwa na drogach. Wszystko dlatego, że tacy nieletni kierowcy mieliby pewne ograniczenia.

Prawo jazdy od 17. roku życia w Polsce

Informacja o tym, że Ministerstwo Infrastruktury chce obniżyć wiek, w którym można uzyskać prawo jazdy kategorii B do 17 lat, pojawiła się zupełnie niespodziewanie. O tym, że jest już gotowy projekt odpowiedniej ustawy, poinformował wiceminister infrastruktury Stanisław Bukowiec podczas wywiadu dla portalu brd24.pl.

Pomysł wydaje się zaskakujący, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że celem rządu powinno być dążenie do poprawy bezpieczeństwa na drogach. Tymczasem kierujący w wieku do 24 lat powodują statystycznie najwięcej wypadków drogowych. Lecz właśnie pomóc w rozwiązaniu tego problemu, ma proponowana zmiana przepisów.

Reklama

Prawo jazdy dla 17-latków - zasady i ograniczenia

Jak wyjaśnił wiceminister Bukowiec, projekt ustawy zakłada, że 17-letni kierowca będzie mógł prowadzić pojazd tylko w towarzystwie innego, bardziej doświadczonego kierowcy (wiceminister nie sprecyzował o ilu latach doświadczenia mowa). Założenie jest takie, że osoba starsza będzie działać dyscyplinująco na młodego kierującego, a także może służyć radą, wskazując ewentualne błędy i uczyć właściwych zachowań na drodze.

Ponadto 17-latek będzie mógł prowadzić tylko samochody z silnikami o mocy do 70 kW (czyli 95 KM), co automatycznie ogranicza młodego kierowcę do aut niedużych i o przeciętnych osiągach. Trudno wśród współczesnych modeli znaleźć nawet samochód kompaktowy, który występowałby w wersji silnikowej spełniającej te warunki. Co może stanowić poważne ograniczenie dla osób chcących zrobić prawo jazdy przed 18. rokiem życia - średnia moc samochodu w Polsce w 2022 roku wynosiła bowiem 156 KM. Istnieje więc spore prawdopodobieństwo, że rodzice potencjalnego 17-letniego kierowcy nie mają samochodu mieszczącego się w limicie mocy, a niewiele osób stać na kupno auta specjalnie dla świeżo upieczonego kierującego. Szczególnie, gdyby miałby to być zakup pod konkretne ograniczenia, obowiązujące tylko przez rok.

Wiceminister wspomniał także o limicie alkoholu dla 17-letnich kierowców, który miałby wynosić 0,0 promila. Nie zdradził natomiast, kiedy nowe przepisy mogłoby wejść w życie. Wydaje się jednak, że ich wprowadzenie jest tylko kwestią czasu, jako że miałoby przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na drogach:

Podobnego zdania jest Jonatan Hasiewicz, radca prawny, doktor nauk prawnych (w dziedzinie Prawo o ruchu drogowym) oraz inżynier ruchu drogowego, która w rozmowie z "Rzeczpospolitą" stwierdziła:

Od ilu lat można robić kurs na prawo jazdy

Według obecnych przepisów, prawo jazdy kategorii B można uzyskać dopiero po ukończeniu 18 lat. Lecz prawo pozwala na rozpoczęcie kursu na prawo jazdy osobom niepełnoletnim. Kandydat na kierowcę musi mieć ukończone 17 lat i 9 miesięcy, aby na taki kurs się zapisać i prowadzić samochód pod okiem instruktora. Nieletni może więc ukończyć kurs na prawo jazdy kategorii B, a następnie zdać egzamin w dniu swoich 18. urodzin.

Warto na koniec przypomnieć, że w Polsce przez wiele lat 17-latkowie mogli prowadzić samochody. Podniesienie wieku do 18. lat nastąpiło w 2003 roku, który był okresem przejściowym. Osoby w urodzone w pierwszej połowie roku mogły uzyskać kategorię B jeszcze mając 17 lat, zaś osoby z drugiej połowy roku objęła już nowa granica na poziomie 18 lat.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prawo jazdy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy