Posłowie będą ekspresowo zmieniać VAT od aut

Zmiany w VAT dotyczące odliczenia podatku od samochodów osobowych posłowie mogą uchwalić w ekspresowym tempie - wynika z harmonogramu posiedzenia Sejmu. Prace nad rządowym projektem rozpoczną się w środę, a ustawa może zostać przegłosowana w piątek.

Chodzi o rządowy projekt nowelizacji ustawy o VAT dotyczący tzw. samochodów z kratką. Przewiduje on m.in., że od aut osobowych (ich zakupu i części do nich) wykorzystywanych jednocześnie do celów służbowych i prywatnych będzie przysługiwać odliczenie 50 proc. podatku.

Zgodnie z uzupełnionym harmonogramem najbliższego posiedzenia Sejmu, pierwsze czytanie dokumentu zaplanowano na środę. Tego samego dnia projektem zajmie się komisja finansów publicznych. Drugie czytanie na posiedzeniu plenarnym Sejmu zaplanowano na czwartek, a zaraz po nim komisja finansów publicznych ma pochylić się nad ewentualnymi poprawkami zgłoszonymi przez posłów. Nic nie stanie więc na przeszkodzie, by nowelizacja została uchwalona w piątkowym głosowaniu.

Na taki scenariusz liczy ministerstwo finansów, które chce, by zmiany weszły w życie jak najszybciej. W uzasadnieniu do projektu przyjęto, że zaczną one obowiązywać 1 marca br., choć projekt przewiduje, że nowe przepisy wejdą w życie po dwóch tygodniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Zgodnie z projektem przyjętym przez rząd w ubiegły wtorek, firma będzie mogła odliczyć 50 proc. podatku naliczonego w odniesieniu do wszystkich wydatków dotyczących pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, które wykorzystywane są do celów związanych z opodatkowaną działalnością gospodarczą, jak i do celów prywatnych. Wyjątek dotyczy odliczenia VAT od paliwa.

Założono, że pełne odliczenie będzie przysługiwało tylko w przypadku wydatków związanych z pojazdami wykorzystywanymi przez podatnika wyłącznie do działalności gospodarczej. Będzie to wymagało złożenia w urzędzie skarbowym informacji o tych pojazdach oraz prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Możliwość odliczania 50-proc. kwoty VAT od paliw kupowanych do napędu pojazdów wykorzystywanych do działalności gospodarczej i do celów prywatnych ma być zawieszona do 30 czerwca 2015 r. Okres przejściowy nie dotyczyłby wydatków na paliwa do samochodów, które są wykorzystywane w 100 proc. do działalności gospodarczej.

Zdaniem doradców podatkowych po wejściu w życie zmian, do trzech - niemal identycznych - samochodów z nadwoziem kombi lub hatchback będą mogły mieć zastosowanie trzy różne zasady odliczania VAT od paliwa.

Przedsiębiorca używający zwykłego auta osobowego przed 1 lipca 2015 r. nie odliczy VAT od paliwa w ogóle. Jeśli pojazd ma homologację ciężarową i ładowność 500 kg lub większą, to odliczy połowę VAT naliczonego. Gdy jednak sposób wykorzystywania pojazdu potwierdzony szczegółową ewidencją przebiegu wykluczy użycie go do celów prywatnych, to podatnik bez ograniczeń obniży pełen VAT należny o podatek naliczony.

Od 1 stycznia 2014 r. do dnia wejścia w życie zaplanowanych przez resort finansów zmian można odliczyć pełen VAT od zakupu aut osobowych "z kratką", które uzyskają homologację samochodu ciężarowego. Z początkiem 2014 r. wygasła bowiem zgoda Brukseli na stosowanie ograniczeń w odliczaniu VAT od samochodów osobowych kupowanych przez firmy oraz VAT na paliwa do takich aut. Resort finansów zwrócił się, co prawda do UE o wydanie zgody na wprowadzenie kolejnych ograniczeń, jednak na decyzję czekano do połowy grudnia 2013 r.

Obecnie przedsiębiorcy wykorzystujący samochody osobowe do celów prywatnych (bez względu na to, czy jest to samochód z kratką, czy nie) mogą odliczyć pełen VAT od wydatków związanych z eksploatacją takich aut, z wyjątkiem paliwa do nich.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas