Polacy coraz biedniejsi. Ciebie też nie stać na auto?
Z każdym kolejnym miesiącem dealerzy zmuszeni są coraz mocniej zaciskać pasa. Kupujemy nie tylko mniej nowych samochodów - systematycznie maleje też import aut używanych.
Wniosek jest, niestety, oczywisty. Coraz mniejsza liczba Polaków może pozwolić sobie na własne cztery kółka.
Z danych Centralnej Ewidencji Pojazdów wynika, że w minionym miesiącu zarejestrowano w naszym kraju zaledwie 25 tysięcy nowych aut. To aż o 13,9 proc. mniej niż przed rokiem! Jak podaje instytut Samar, od początku roku w Polsce nabywców znalazło 75 tys. nowych samochodów. Nic nie wskazuje też na to, by w najbliższym czasie tendencja spadkowa miała się zmienić.
W minionym miesiącu najpopularniejszym nowym autem w Polsce była Toyota Auris. Ten japoński kompakt znalazł 797 nabywców. Zaraz za Aurisem - z wynikiem 796 sprzedanych egzemplarzy - znalazł się konkurencyjny Ford Focus. Trzecie miejsce podium również przypadło Toyocie - z wynikiem 771 sprzedanych egzemplarzy uplasował się na nim model Yaris.
Od początku roku najwięcej klientów znalazła - panująca na rynku nowych aut od dłuższego czasu - Skoda Octavia. Toyota ma jednak szansę odebrać czeskiej marce tytuł lidera - na drugim miejscu uplasował się Auris. Wypada jednak pamiętać o tym, że do salonów Skody trafia właśnie Octavia trzeciej generacji, co oznacza, że potyczka między tymi dwoma modelami będzie w tym roku bardzo zaciekła.
Trzecim najchętniej kupowanym w Polsce autem w pierwszym kwartale roku okazała się - tu niespodzianka - Kia Sportage. Zaraz za nią uplasowała się kolejna Toyota - Yaris, pierwszą piątkę zamyka Ford Fiesta.
Wśród pojazdów używanych sprowadzanych z zagranicy największą popularnością - podobnie jak w całym ubiegłym roku - cieszą się auta marki Volkswagen. W minionych dwunastu miesiącach do Polski sprowadzono aż 101 800 volkswagenów - ich średni wiek wynosił 11 lat, a ich wartość nie przekraczała 9 tys. zł. Polacy chętnie wybierają też takie marki, jak Opel, Renault, Ford czy Audi.
Przypominamy, że w zeszłym roku sprowadzono do naszego kraju 645 tys. aut używanych, których średni wiek wynosił 10 lat, a wartość oscylowała w okolicach 9,5 tys. zł.