Oszuści od kodów QR na parkomatach zatrzymani. Policja szuka poszkodowanych

Oszuści, którzy wykorzystywali kody QR na parkomatach w Krakowie zostali namierzeni przez policjantów z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Obaj przyznali się do winy, a teraz policja poszukuje poszkodowanych przez oszustów kierowców.

Sprawę fałszywych kodów QR na parkomatach w Krakowie opisywaliśmy kilka dni temu. Młodzi przestępcy wykorzystywali naklejki z kodami QR umieszczonymi na parkomatach, by oszukać kierowców płacących za postój w mieście.

Policja szybko namierzyła oszustów

Policjanci z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości szybko namierzyli "przedsiębiorczych" mężczyzn. 23-latek i 26-latek od razu przyznali się do winy, ale sąd zastosował wobec nich zakaz opuszczania kraju i dozór policyjny, by zapobiec ewentualnej próbie uniknięcia odpowiedzialności.

Reklama

Po zatrzymaniu policjanci zabezpieczyli komputery i telefony podejrzanych, a także kolejne naklejki z fałszywymi kodami QR oraz narkotyki.

Kody QR kradły dane z kart płatniczych

Fałszywe kody QR umieszczone na parkomatach kierowały nieświadomych kierowców na stronę internetową, na której musieli podać dane karty płatniczej. Strona wyglądała wiarygodnie, miła logo miasta Krakowa. Dane kart płatniczych podane na stronie były wykorzystywane do nielegalnych płatności - mówiąc w skrócie oszuści po prostu kradli pieniądze z kont nieświadomych kierowców, którzy dali się nabrać na tzw. phishing.

Policja poszukuje kierowców oszukanych na fałszywe kody QR

Teraz funkcjonariusze CBZC skupiają się na ustaleniu danych wszystkich osób pokrzywdzonych przez oszustów. Po odnalezieniu osób oszukanych będzie możliwa ocena skali oszustwa, a także umożliwienie tym kierowcom zabezpieczenia środków na ich kontach bankowych.

Jeśli korzystałeś z kodu QR na parkomacie w Krakowie do zapłacenia za postój, sprawdź swoje konto i w razie nieprawidłowości skontaktuj się z policją.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: parkomaty | Kraków | parkowanie | policja | cyberbezpieczeństwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy