Od dziś zakazy jazdy przez prawie tydzień. Ci kierowcy nie wyjadą na drogi
Długi sierpniowy weekend oznacza, że ruch na drogach będzie większy niż zazwyczaj. Nie wszyscy kierowcy będą jednak mieli możliwość swobodnie ruszyć w trasę. Już od 14 sierpnia aż do 18 sierpnia część z nich będzie musiała stosować się do ograniczeń.
Spis treści:
Długim weekendom zwykle towarzyszy większe niż zazwyczaj natężenie ruchu. Wielu wykorzystuje dłuższy okres wypoczynku, by wyruszyć w trasę. Są jednak kierowcy, którzy raczej nie cieszą się, że dni wolnych jest więcej, ponieważ muszą stosować się do obowiązujących wówczas ograniczeń związanych z poruszaniem się po drogach. Mowa o kierowcach ciężarówek o masie dopuszczalnej powyżej 12 ton.
Długi weekend w sierpniu. Zakaz ruchu ciężarówek
W tym roku sierpniowy długi weekend oznacza dla nich sporo utrudnień. 15 sierpnia to dzień świąteczny, a w związku z tym kierowcy nie będą mogli wyjechać na ulice w godzinach 8:00-22:00. Ograniczenia pojawią się jednak już dzień wcześniej, 14 sierpnia. W związku ze zbliżającym się świętem obowiązuje zakaz w godzinach 18:00-22:00. Na tym jednak nie koniec utrudnień, ponieważ z następnym zakazem kierowcy będą musieli się zmierzyć już dzień po święcie, w piątek 16 sierpnia, z racji rozpoczynającego się weekendu. Wówczas zakazy będą prezentować się następująco: :
- piątek 16 sierpnia: 18:00-22:00
- sobota 17 sierpnia: 14:00-22:00
- niedziela 18 sierpnia: 8:00-22:00.
Wnioski są proste - w obecnym tygodniu kierowcy ciężarówek będą borykać się z ograniczeniami aż przez pięć dni, od 14 sierpnia do 18 sierpnia.
W jakie dni jest zakaz jazdy ciężarówek?
Polskie prawo stanowi, że w dni wolne od pracy oraz w niektóre weekendy, a także w dni poprzedzające święta. Lista takich dni w 2024 roku prezentuje się następująco:
- 1 stycznia - Nowy Rok;
- 31 marca - pierwszy dzień Wielkanocy;
- 1 kwietnia - drugi dzień Wielkanocy;
- 1 maja - Święto Pracy;
- 3 maja - Święto Konstytucji 3 maja;
- 19 maja - Zielone Świątki;
- 30 maja - Boże Ciało;
- 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, Święto Wojska Polskiego;
- 1 listopada - Wszystkich Świętych;
- 25 grudnia - Boże Narodzenie;
- 26 grudnia - drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia.
W te dni zakaz obowiązuje w godzinach 8:00-22:00. Kierowcy ciężarówek muszą jednak pamiętać, że nie mogą wyjechać na drogi także w godzinach 18:00-22:00 w dni poprzedzające święta państwowe.
Czy w wakacje jest zakaz jazdy ciężarówek?
W wakacje kierowcy muszą stosować się także do zakazów obowiązujących we wszystkie weekendy - dwa ostatnie w czerwcu i wszystkie w lipcu i sierpniu. Wówczas w soboty zakaz obowiązuje w godzinach 14:00-22:00, a w niedzielę, tak jak w święta, od 8:00 do 22:00. Podobnie jak w przypadku dniach świątecznych kierowcy muszą być również przygotowani na zakazy w piątki, czyli dni weekendy poprzedzające - wówczas nie mogą wyjechać na drogi od 18:00 do 22:00. Konkretne daty od piątku do niedzieli prezentują się w 2024 roku następująco:
- 21-23 czerwca;
- 28-30 czerwca;
- 5-7 lipca;
- 12-14 lipca;
- 19-21 lipca;
- 26-28 lipca;
- 2-4 sierpnia;
- 9-11 sierpnia;
- 16-18 sierpnia;
- 23-25 sierpnia;
- 30-31 sierpnia (niedziela wypada 1 września i nie jest objęta wakacyjnym zakazem)
Kto jest zwolniony z zakazu ruchu ciężarówek?
Nie wszyscy kierowcy muszą stosować się do ograniczeń. Zgodnie z polskim prawem istnieje szereg wyjątków, które sprawiają, że w wyżej wymienionych godzinach mogą oni poruszać się po drogach. Należą do nich transporty przesyłek pocztowych, artykułów spożywczych i medycznych oraz psujących się szybko, a także przewozu zwierząt. Ze stosowania się do zakazu zwolnione są również pojazdy uczestniczące w akcjach ratowniczych, humanitarnych, usuwaniu klęsk żywiołowych czy awarii.
Wyjątkiem są również pojazdy powracające z zagranicy w celu zakończenia przewozu lub do odbiorcy przewożonego ładunku, mającego siedzibę w Polsce, które wyjechały z naszego kraju poza terminami lub godzinami obowiązywania zakazu, w odległości do 50 km od miejsca przekroczenia granicy oraz oczekujące na wyjazd z Polski.
Odrębną grupę stanowią również pojazdy należące do służb:
- Policji;
- Inspekcji Transportu Drogowego;
- Służby Celno-Skarbowej;
- Straży Granicznej;
- Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej;
- pogotowia technicznego;
- jednostek ochrony przeciwpożarowej.
Pełny katalog pojazdów zwolnionych ze stosowania się do ograniczeń ruchu można znaleźć w rozporządzeniu ministra transportu z 31 lipca 2007 roku.